Co symbolizuje sowa?

Sowa jako symbol i duchowy przewodnik.

Dowiedz się, co symbolizuje sowa.

Sowy są tajemniczymi i nieuchwytnymi stworzeniami nocy, kryjącymi się za mroczną zasłoną ciekawości i intrygi. Mówi się o nich z zachwytem lub strachem, włączając je do opowieści o czarach, magii, ciemności i nadprzyrodzonych spotkaniach. Te fascynujące ptaki od wieków były tematem mitów i folkloru kultur z całego świata. W końcu można spotkać je niemal na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy!

Bano się ich wielkich świecących oczu, cichego lotu i sposobu w jaki wykręcają głowy. W końcu nie każdy posiada umiejętność obracania głowy o 270 stopni!  Powstało nawet powiedzenie, że „Sowa na dachu kwili , ktoś pewnie umrze po chwili”. A może lepiej myśleć o niej jak o sowie z Kubusia Puchatka –  „sowa mądra głowa”? Niezależnie od podejścia nie da się ukryć, że sowy mają bardzo bogatą i sprzeczną ze sobą symbolikę.

Poznaj symbolikę sowy!

Sowa odzwierciedla transformację, rozwój intuicji i zdolność do odkrywania tajemnic. Jest powiązana z duchową symboliką „śmierci”, która przynosi nowe początki wraz z lepszym zrozumieniem świata i rozwiniętą perspektywą. Spotkanie tego zwierzęcia może być wezwaniem do bardziej uważnego słuchania własnej intuicji.

Jedną z najbardziej niezwykłych zdolności sowy jest jej przenikliwy wzrok. Zmysł ten jest u tego zwierzęcia jedną z unikalnych cech, które odróżniają je od innych zwierząt i ludzi. Niemal nadprzyrodzony wzrok sowy stał się powodem, dla którego jest ona symbolem mądrości i przenikliwości. Dodatkowo sowy zostały również obdarzone doskonałym słuchem, co wpłynęło na ich symboliczne znaczenie, jakim jest umiejętność słuchania innych.

Kolejną niezwykłą umiejętnością sów jest posiadanie bardzo dobrej pamięci. Jest to niewątpliwie jeden z powodów, dla których są one symbolem mądrości. Sowa jest w stanie stworzyć w pamięci mapę swojego terytorium, co pozwala jej bezpiecznie latać i korzystać z nocnego świata, a później odnajdywać drogę do domu. Ptaki te są też doskonałymi myśliwymi, przy tym wolą stosować przemyślaną strategię podczas łowów niż używać fizycznej siły.

Sowy wykazują ogromną odwagę w ochronie swoich gniazd, zwłaszcza gdy mają pod opieką młode osobniki. Zaatakują każdego, kto będzie stwarzał potencjalne zagrożenie. Będą zaciekle bronić swoich młodych, przypominając tym samym, jak ważna jest rodzina i bliskie relacje.

Sowa ogólnie reprezentuje:
 • niezależne myślenie
 • odwagę
 • ochronę
 • mądrość
 • spostrzegawczość
 • umiejętność słuchania
 • potężną intuicję
 • nadprzyrodzoną siłę
 • nadchodzące zmiany

SOWA JAKO ZWIERZĘ DUCHOWE

Według mitologii greckiej sowa jest znakiem Ateny i symbolem mądrości, inteligencji i czujności. Choć w początkach tych wierzeń kryje się przekonanie, że to nocne ptaszysko niczym Charon bezpiecznie przeprowadzało dusze do świata zmarłych. Zatem, gdy chcesz przejść przez mrok i ciężkie chwile, ona stanie się twym najlepszym przewodnikiem.

Osoba, której patronem jest sowa, prawdopodobnie jest dobrym obserwatorem i przenika swoim wzrokiem powierzchowne sprawy. Ma także lepszą intuicję niż większość ludzi. Sowa reprezentuje głęboką więź, którą dzielisz z mądrością, dobrym osądem i wiedzą. Spotkanie swojego zwierzęcia duchowego może nieść za sobą różne przesłania:

 • Sowa przypomina Ci, abyś spojrzała głęboko w siebie i była wierna swoim własnym intencjom i uczuciom.
 • Mówi o tym, że gdy zaufasz swojej intuicji, będziesz w stanie dostrzegać wszelkie oszustwa i podstępy.
 • Jeżeli śnisz o sowie, Twój duch może kontaktować się z Tobą, aby ostrzec Cię przed niebezpieczeństwem lub zagrożeniem, na które musisz zwrócić uwagę.

Co oznacza spotkanie sowy?

Spotkanie sowy ma również coś wspólnego ze zmianą i symboliczną śmiercią. Niegdyś bogini Atena była nie tylko orędowniczką mądrości, ale wiązano ją także ze śmiercią i przeprawą dusz, stąd też i sowy łączono z tą funkcją. Takie spotkanie oznacza zbliżające się wydarzenie, które wpłynie na Twoje życie. Ta zmiana może nie jest aż tak duża, ale może skłonić Cię do porzucenia starych nawyków i skorzystania z okazji do stworzenia nowych, zdrowych dla Ciebie przyzwyczajeń. Może zapoczątkować zmiany, które mogą poprawić Twoje życie i skierować je w nowym, lepszym kierunku.

Twoje zwierzę duchowe prosi Cię również o zmierzenie się ze wszystkimi negatywnymi emocjami i strachem. Zrównoważone i logiczne podejście do intensywnego strachu może pomóc Ci spokojnie zająć się sprawą i wyjść z sytuacji silniejszym.
Tymczasem jeśli czujesz, że sowa to Twoje Zwierzę Mocy, to poznaj puchacza i płomykówkę w moim wykonaniu:

W poszukiwaniu sowich talizmanów zajrzyj do zakładki: SOWY

Chcesz poznać znaczenie innych Zwierząt Mocy?

To wskocz na mój INSTAGRAM, odnajdziesz tam cykl oznaczony #mocnyzwierz i poznasz, symbolikę, dawne wierzenia i ciekawostki o różnych zwierzętach z całego świata! Klik do Insta – KLIK.