Orka w wierzeniach różnych krajów

Wietnamczycy uważali orkę za świętą. Według nich przynosiła ona szczęście, ochronę i dobrobyt wszystkim, którzy ją zobaczyli. Jeśli ktoś znalazł martwą orkę, stworzenie otrzymywało specjalny rytuał pochówku, uzupełniony o świątynię w miejscu, które byłoby odpowiednie dla uhonorowanego członka rodziny.

W celtyckiej liryce niewiele pojawiało się wzmianek o wielorybach, oprócz stworzenia o nazwie Lyngbakr. Był to przypominający wieloryba potwór morski podobny do Krakena w skandynawskim folklorze. Lyngbakr żył na morzach Grenlandii, udając wyspę porośniętą roślinami wrzosowatymi. Rośliny te reprezentowały samotność, piękno i podziw. Piękno wyspy przyciągało żeglarzy do jej brzegów. Wtedy Lyngbakr zatapiał statki, które utykały na jej grzbiecie, powodując utonięcie całej załogi.

W kulturach rdzennych narodów północno-zachodniego Pacyfiku orka była często przedstawiana w sztuce, a także w tradycjach przekazywanych z ust do ust. Orki znane przez niektórych jako Strażnicy Morza, kojarzyły się ze współczuciem, silnymi więzami rodzinnymi, ochroną i społecznością.

W Ameryce Północnej jest wiele legend dotyczących orek. Jedna z nich mówiła o tym, że gdy człowiek utonął, orki zabierały jego ciało do głębokiego oceanu i przekształcały je we własne. Dlatego czasami można było zaobserwować orki pływające blisko brzegu. Były one przemienionymi ludźmi, tęskniącymi za swym poprzednim życiem.

Rdzenni mieszkańcy Ameryki żyli w zgodzie z darami natury. Dla nich orka reprezentowała potęgę natury. Była szczególnym zwierzęciem, symbolizującym obrońcę ludzi.

Islandzkie historie opowiadały o niebieskim wielorybie zabójcy, który chronił łodzie rybackie. Miał on odstraszać wszelkie niegodziwe lub nieuczciwe wieloryby. Orka okrążała łódź zawsze trzy razy, co przypominało tworzenie świętej przestrzeni lub magicznego kręgu ochrony. Odczytywane było jako ostrzeżenie dla żeglarzy o nadchodzącym niebezpieczeństwie i dawało im czas na ucieczkę.

orka w wierzeniach

Pozostałe ciekawostki o orkach

Nazwa „orca” pochodzi od łacińskiej nazwy gatunku „Orcinus orca”, gdzie „orcinus” oznacza „królestwo umarłych”. Wbrew swojej nazwie orki są w rzeczywistości delfinami – największym gatunkiem delfinów oceanicznych.

Orki to także jedne z najinteligentniejszych stworzeń na ziemi. Według badań przeprowadzonych przez naukowca Lori Marino, orki mają drugi co do wielkości mózg wśród wszystkich ssaków oceanicznych, ważący prawie 7 kg. Badanie wykazało również, że orki są w stanie uczyć się nawzajem technik łowieckich, a nawet języków i dialektów.

Cytaty i powiedzenia o orce

Orka drapieżna jest najbardziej okrutnym ze ssaków morskich, ale człowiek wędrowny to najbardziej okrutny ssak na całym świecie. – Bernard Minier, Paskudna historia

Na świętego Augustyna orka dobrze się poczyna. – przysłowie polskie

orka w wierzeniach
Jeśli marzysz o talizmanie z orką, to zajrzyj do sklepu do zakładki ORKA
Chcesz poznać znaczenie innych Zwierząt Mocy?

To wskocz na mój INSTAGRAM. Odnajdziesz tam cykl oznaczony #mocnyzwierz i poznasz, symbolikę, dawne wierzenia i ciekawostki o różnych zwierzętach z całego świata! Klik do Insta – KLIK.