Ośmiornica jako symbol i duchowy przewodnik

SYMBOLIKA OŚMIORNICY

Ośmiornica jest zdecydowanie jednym z najdziwniejszych i najbardziej fascynujących stworzeń na tej planecie. Ten ośmioramienny mięczak zamieszkujący głębiny oceanu znany jest ze swoich fascynujących biologicznych i behawioralnych cech.

Symbolika ośmiornicy jest obecna we wszystkich kulturach morskich i różnych tradycjach w całej historii świata. Motywy ośmiornicy można znaleźć w starożytnych malowidłach ściennych, ceramice i innych dziełach sztuki. Jest obecna w mitologii, folklorze i literaturze wielu społeczeństw.

symbolika ośmiornicy

Ośmiornica to bezkręgowiec, nieposiadający strukturyzowanego kręgosłupa. Potrafi wymykać się z ciasnych miejsc i poruszać w niezwykle zwinny i elastyczny sposób. Symbolizuje zdolność adaptacji, witalność oraz siłę.

Chociaż ośmiornica nie jest silna fizycznie, umysł jest jej najbardziej śmiercionośną bronią. Nie jest tchórzliwa, lecz wie, kiedy warto podjąć walkę, a kiedy uciec. To stworzenia reprezentuje nieprzewidywalność – jest zawsze o krok przed swoimi wrogami, którzy niejednokrotnie nie są świadomi tego, do czego może się posunąć. Reprezentuje także inteligencję i mądrość.

Ośmiornica jest w stanie zregenerować utracone kończyny. Ta fizyczna zdolność nadaje ośmiornicy dodatkowe znaczenia, obejmujące odnowę życia i ewolucję duszy. Dodatkowo, zwierzę to jest mistrzem kamuflażu, dzięki umiejętności wytworzenia gęstej, czarnej plamy umożliwiającej ucieczkę przed drapieżnikiem. Jest symbolem tajemnicy i iluzji oraz unikania nadmiernej ekspozycji na zagrożenie.

Jednocześnie ośmiornica czasami sama może reprezentować niebezpieczeństwo, zgodnie z legendami o gigantycznych, żarłocznych potworach głębinowych z ośmioma mackami. Często reprezentuje pewne siły manipulacyjne, na które nie możemy wpływać, ani ich kontrolować.

OŚMIORNICA JAKO DUCHOWY PRZEWODNIK

Na poziomie duchowym ośmiornica reprezentuje naszą siłę woli i skupienie. Duch Ośmiornicy jest bardzo mądry i sprytny, posiada umiejętności pozwalające na wyjście z kłopotliwych sytuacji. Ośmiornica przygląda się okolicznościom, dostosowuje się, a następnie znajduje strategiczny sposób, aby naprawić lub polepszyć sytuację.

Posiadanie ośmiornicy jako zwierzęcia duchowego daje wrodzoną zdolność do obrony przed wszelkimi przeciwnościami, wykorzystując jej zdolności regeneracyjne. Dzięki swojemu zwierzęciu duchowemu jesteś także w stanie dostosować się do każdej sytuacji. Ponieważ typowa ośmiornica jest samotnikiem, jesteś niezależny, silny i jednocześnie skryty.

Płynność i nieprzewidywalność jej ruchów obdarza Cię naturalną gracją i opanowaniem.

Duch ośmiornicy, posiadający niezwykle potężne zdolności psychiczne, symbolizuje Twoją silną intuicję. Ośmiornica często utożsamiana jest również z głębokimi emocjami.

Kluczowe symbole przypisane do duchowego przewodnika, jakim jest ośmiornica:

 • Siła woli,
 • Wykorzystanie psychiki,
 • Koncentracja na celach,
 • Stworzenie iluzji,
 • Stworzenie tajemniczego środowiska,
 • Strategia używana do obrony,
 • Znajomość otoczenia,
 • Wykorzystanie inteligencji,
 • Nieprzewidywalność ataku,
 • Złożoność działań,
 • Moc regeneracji.
symbolika ośmiornicy zwierzę mocy

SYMBOLIKA OŚMIORNICY W MARZENIACH SENNYCH

Sen o ośmiornicy może mieć kilka znaczeń, związanych przede wszystkim z dynamicznymi zmianami i sukcesem. Taki sen oznacza Twoją wielozadaniowość w pracy oraz posiadanie silnej kontroli nad każdym aspektem swojego życia. Istnieją także inne interpretacje sugerujące zaborcze, nadopiekuńcze lub drobiazgowe zachowanie z Twojej strony.

Znaczenie snu różni się w zależności od okoliczności, w których spotykasz ten symbol:

 • Sen o ośmiornicy widzianej na lądzie może oznaczać, że na drodze do realizacji swoich marzeń staniesz przed nieprzewidzianymi problemami. Ktoś lub coś może stać się trwałą przeszkodą między Tobą a Twoim sukcesem. Nie musi to jednak oznaczać, że powinieneś się poddać. Dzięki cierpliwości i poświęceniu zawsze możesz pokonać takie przeszkody.
 • Zobaczenie tej istoty w wodzie może oznaczać, że jesteś na dobrej drodze w życiu. Jeśli we śnie widzisz ośmiornicę pływającą pod wodą bez żadnej oznaki, że rozpoznała Twoją obecność, jest to znak, że wkrótce spotkasz starych przyjaciół lub nawiążesz nowe znajomości. Może to również wskazywać na ważne wydarzenie towarzyskie, w którym wkrótce weźmiesz udział.
 • Ośmiornica w akwarium wskazuje, że problemy, z którymi masz do czynienia w pracy lub szkole, szybko się rozwiążą. Może to sugerować także, że osiągniesz sukces w swoim życiu zawodowym.
 • Sen o splecionych ośmiornicach symbolizuje współzależną relację. Może ona dotyczyć Twojego rodzeństwa, rodziców, drugiej połówki lub kogoś w Twoim miejscu pracy. Taki sen jest ostrzeżeniem, że należy uważać na zachowanie równowagi w tych relacjach.
 • Sen o martwej ośmiornicy można interpretować na dwa różne sposoby, z których jeden jest pozytywny, a drugi negatywny. W pozytywnej interpretacji martwa ośmiornica może być symbolem wrogów lub przeszkód, które pokonałeś na swojej drodze do sukcesu. Udowodniłeś, że jesteś w stanie odnieść sukces i teraz stoisz przed swoimi kolejnymi celami. Jeśli jednak sen wywołuje w Tobie smutek lub niepokój, jest to zły znak. Może oznaczać, że w najbliższej przyszłości poniesiesz porażkę i nic nie będziesz w stanie na to poradzić. W takich okolicznościach najlepszym wyborem jest zaakceptowanie porażki i pójście dalej. Nie jesteś w stanie kontrolować wszystkiego, bez względu na to, jak bardzo chcesz.
symbolika ośmiornicy duchowy przewodnik

CIEKAWOSTKI

Ośmiornice to bardzo inteligentne gatunki, w pewnym sensie bardzo podobne do ludzi. Potrafią komunikować się za pomocą mimiki i gestów.

Ośmiornice są mistrzami naśladowania innych stworzeń. Są w stanie rozwiązywać złożone zadania wymagające myślenia, takie jak ucieczka z labiryntu, rozwiązywanie zagadek czy otwieranie butelek.

Ośmiornice mogą poradzić sobie z rozwiązaniem skomplikowanych węzłów i otwieraniem kłódek.

Jeśli marzysz o talizmanie z ośmiornicą, to zajrzyj do sklepu do zakładki OŚMIORNICA
Chcesz poznać znaczenie innych Zwierząt Mocy?

To wskocz na mój INSTAGRAM, odnajdziesz tam cykl oznaczony #mocnyzwierz i poznasz, symbolikę, dawne wierzenia i ciekawostki o różnych zwierzętach z całego świata! Klik do Insta – KLIK.