Ośmiornica w wierzeniach różnych kultur

OŚMIORNICA W WIERZENIACH WSCHODU

W niektórych krajach azjatyckich zwierzęta te czasami zjada się żywcem. Uważa się, że ta praktyka pozwala uzyskać niezwykłą siłę, zdrowie i witalność. Według tych wierzeń mięso ośmiornicy ma niesamowite właściwości odżywcze, a także mistyczną moc energii.

ośmiornica w wierzeniach duchowy przewodnik

W niektórych częściach Japonii ośmiornica jest symbolem seksu, czyniącym miłosne zaloty do ośmiu nurkujących panien. Według japońskich opowieści ludowych ośmiornice mogą przekształcać się w ludzkie postacie, aby uwodzić kobiety.

W Japonii powtarzano niegdyś historię o ośmiu ramionach ośmiornicy. Zgodnie z tą opowieścią, pewnego razu ośmiornica pojawiła się tuż przed starszą kobietą, robiącą pranie na plaży. Zwierzę wystawiło w stronę kobiety swoje ramię. Staruszka odcięła je szybko, zabrała do domu i spożyła. Kiedy kobieta robiła swoje pranie ponownie następnego dnia, ta sama ośmiornica wyszła i pozwoliła jej odciąć kolejną kończynę. Tak działo się przez siedem dni. Ósmego dnia starsza kobieta wyruszyła na plażę z zamiarem otrzymania również głowy zwierzęcia. Ośmiornica wystawiła ostatnie ramię i czekała. Kiedy staruszka usiłowała je odciąć, ośmiornica nagle owinęła swoją jedyną kończynę wokół szyi kobiety i wciągnęła ją na dno morza.

W nawiązaniu do powyższej historii, wśród japońskiej ludności w Kawachi narodził się symbol ośmiornicy, który zaczął być używany do zapobiegania krztuścowi. Jeśli ktoś chorował na krztusiec, siedem nóg ośmiornicy rysowało się na papierze i przyklejało do glinianego pieca. Gdy choroba się kończyła, rysowało się ósmą nogę, a obrazek wrzucało do rzeki, by popłynął razem z prądem.

W Chinach ośmiornica reprezentowała wszechogarniające państwo komunistyczne, dławiące indywidualność i odmienność. W wielu częściach świata istnieje związek między symbolem swastyki a ośmiornicą.

OŚIORNICA W WIERZENIACH RDZENNYCH AMERYKANÓW

W indiańskich opowieściach nieczęsto mówiło się o ośmiornicy. Odgrywała jedynie niewielką rolę w niektórych społecznościach przybrzeżnych, szczególnie na Alasce, gdzie była honorowana jako zwierzę pomagające w leczeniu i utrzymaniu zdrowia.

Istnieje pewna historia o Kruku i Ośmiornicy, która była w tej opowieści kobietą z ośmioma warkoczami. Pewnego dnia szukała małż na plaży podczas odpływu. Mężczyzna z pięknymi czarnymi włosami (Kruk przebrany za mężczyznę) zaczął niepokoić ośmiornicę. Chociaż nie zwracała na niego uwagi, wciąż pytał kobietę, co robi. Z każdym pytaniem zbliżał się coraz bardziej do ośmiornicy. Kiedy był wystarczająco blisko, ośmiornica użyła swoich warkoczy, by złapać Ravena i wciągnąć go do oceanu. Gdy nadszedł przypływ, Kruk utonął, a ośmiornica przeżyła. Mieszkańcom wioski udało się uratować Kruka i ożywić go z pomocą mądrego kuzyna Kruka – Wrony. Minęło jednak sporo czasu, zanim Raven wrócił na plażę. Już nigdy więcej nie przeszkadzał ośmiornicy.

Ludność z kultury Mochica w Peru nosiła nakrycia głowy z błyszczącego złota z ośmioramiennymi bóstwami, inspirowanymi tym morskim stworzeniem.

ośmiornica w wierzeniach

AFRYKAŃSKIE OPOWIEŚCIE O OŚMIORNICY

W sztuce afrykańskiej wizerunki ślimaków i ośmiornic wykorzystywało się w celu oddania poczucia spowolnienia, wytrwałości i determinacji.

Ośmiornica mogła być również symbolem słońca, ponieważ było ono reprezentowane przez okrągłą twarz z trzema rękami lub nogami, skierowanymi w trzy różne strony.

Zastosowanie woluty (motywu ornamentacyjnego w formie spirali lub zwoju) na egipskich skarabeuszach i w dekoracji trackiej statuetki nagiej bogini wskazuje, że była ona używana podobnie jak spirala i ośmiornica jako symbol życia.

OŚMIORNICA W STAROŻYTNYCH KRAJACH EUROPEJSKICH

Starożytne opowieści o ośmiornicach rozprzestrzeniły się na dzieła sztuki i artefakty na całym świecie. Minojczycy z Krety malowali dzbanki z ośmiornicami o wyłupiastych oczach 3500 lat temu.

W sztuce mykeńskiej często występował wzór w postaci spirali, który niewątpliwie ściśle wiązał się z ośmiornicą. Minojskie malowidła i mykeńska sztuka dekoracyjna ukazywały spiralę jako życiodajny symbol.

Częsty wzór przedstawiający ośmiornicę w sztuce minojskiej, kreteńskiej i greckiej był prototypem wielogłowej Hydry i paraliżującej Meduzy.

Jedną z najbardziej znanych legend jest z pewnością skandynawski Kraken (czasami nazywany Hafgufa) – potwór morski, często przedstawiany jako gigantyczna kałamarnica. W mitach żeglarze mylili go z wyspą, przez co zostawali wciągnięci pod wodę wraz ze statkiem.

Od czasów starożytnych ośmiornice wiązano z Wielką Matką. Postrzeganie ośmiornicy jako symbolu kobiecej mocy znajdujemy również w mitach starożytnych Babilończyków, którzy kojarzyli boginię Tiamat z tym zwierzęciem.

W niektórych częściach Europy ośmiornica jest powiązana z symbolem swastyki. Symbol ośmiornicy związany jest również z zodiakalnym znakiem Raka, który odpowiada letniemu przesileniu i głębinom wodnym.

ośmiornica w wierzeniach różnych kultur

OŚMIORNICA JAKO CELTYCKI SYMBOL

Symbol ośmiornicy szczególnie rozpowszechnił się wśród Skandynawów i Celtów. Na figurkach skandynawskich ramiona ośmiornicy są zazwyczaj proste, w przeciwieństwie do ich zwiniętej reprezentacji w ornamentach mykeńskich.

W kulturze celtyckiej symbol ośmiornicy był uważany za amulet przynoszący szczęście i długie życie. Symbolika tego stworzenia uległa jednak zmianie podczas II wojny światowej. Wówczas ośmiornicę ze względu na podobieństwo do wizerunku swastyki zaczęto kojarzyć z nazizmem.

Ośmiornica była również związana z Boginią Matką i uważano ją za personifikację Afrodyty. W mitach polinezyjskich ośmiornica wyłoniła się z pierwotnych wód i miała dwoje dzieci – Ogień i Wodę.

Później zaczęto ją nawet kojarzyć ze smokiem.

W epoce wiktoriańskiej opowieści o gigantycznych ośmiornicach były powszechne wśród żeglarzy. W „Dwudziestu tysiącach mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne – jednej z najpopularniejszych książek fantasy przygodowych, znajduje się również legenda o gigantycznej, przerażającej ośmiornicy.

OŚMIORNICA W WIERZENIACH CHRZEŚCIJAŃSKICH

Symbolika ryb (czy stworzeń morskich ogólnie) jest bardzo silna w chrześcijaństwie. W sztuce chrześcijańskiej ryby symbolizowały Jezusa Chrystusa. Prawie wszystkie morskie stworzenia miały święte znaczenie w Biblii. Niektóre ryby miały nawet moc uzdrawiania chorych poprzez kontakt z ich naładowanymi niebiańskim ładunkiem ciałami. W sztuce chrześcijańskiej ośmiornica symbolizuje tajemnicę, płynność, inteligencję oraz nieprzewidywalność.

Ośmiornica to księżycowa istota, na którą oddziałują przypływy, jak i pojawianie się i zanikanie księżyca. Mieszka na ciągle zmieniającym się dnie oceanu i nie posiada szkieletu. Ma zdolność szybkiego poruszania się i uciekania z najciemniejszych miejsc. Duchowe znaczenie ośmiornicy reprezentuje więc kreatywność. Zachęca człowieka do podążania w kierunku swoich celów w niekonwencjonalny sposób. Prosi również człowieka, aby pozbył się nadmiaru fizycznego i emocjonalnego bagażu.

zwierzę mocy octopus
CYTATY O OŚMIORNICY
  • “Umysł jest swoim własnym wrogiem, który walczy z samym sobą za pomocą niezliczonych giętkich i nieuchronnych ramion ośmiornicy.” — Rebecca West
  • “Niosę moje brzemię z dumą, aby wszyscy mogli je zobaczyć, aby pokonać uprzedzenia, ignorancję i nienawiść wiedzą, szczerością i miłością. Ilekroć zagraża Ci wroga obecność, emitujesz gęstą chmurę miłości, jak ośmiornica tryskająca atramentem…” — William S. Burroughs
  • “Rodzina – ta droga ośmiornica, z której macek nigdy nie uciekniemy, ani w głębi naszych serc, nigdy nie chcemy.” — Dodie Smith
Jeśli marzysz o talizmanie z ośmiornicą, to zajrzyj do sklepu do zakładki OŚMIORNICA
Chcesz poznać znaczenie innych Zwierząt Mocy?

To wskocz na mój INSTAGRAM, odnajdziesz tam cykl oznaczony #mocnyzwierz i poznasz, symbolikę, dawne wierzenia i ciekawostki o różnych zwierzętach z całego świata! Klik do Insta – KLIK.