Pies jako symbol i duchowy przewodnik

SYMBOLIKA PSA

O psach mówiło się już w czasach starożytnych. Często towarzyszył temu zachwyt, który zarezerwowany był tylko dla mitologicznych stworzeń. Wyostrzone zmysły psów nadały im symbol przenikliwości, zdolności do wyczuwania rzeczy spoza sfery fizycznej. Chociaż można się spierać, kiedy psy zostały po raz pierwszy udomowione, większość historyków uważa, że stało się to w północnej Eurazji między 14 tys. a 29 tys. lat temu. Psy szybko stały się częścią życia ludzi na całym świecie. Ich symbolika przypomina o bezwarunkowej miłości, lojalności oraz ochronie. Wiele informacji o niej można uzyskać, przyglądając się historii psów w sztuce.

symbolika psa

Symbolika psa w świecie sztuki związana była z opieką, oddaniem i wiernością. Pies to niezwykle lojalny towarzysz i niezawodny obrońca, był również symbolem prawdomówności wobec samego siebie. Renesansowe portrety przedstawiały psy jako towarzyszy ludzi. Członkowie królewskich rodów zawsze pozowali w towarzystwie swoich szczeniąt lub psów gończych. Pies był również symbolem miłości, przypominał o otwarciu swojego serca na innych.

Psy od wieków kojarzone były także z wytrwałością. Wiele obrazów, na przykład w sztuce renesansowej, przedstawiało sceny polowań, w których psy gorliwie goniły zdobycz.

Kolejną – równie ważną – cechą tych zwierząt była wesołość i radość z życia, dzięki której przypominały ludziom o tym, jak ważna jest pogoda ducha i umiejętność doceniania tego, co się ma.

Psy stały się najlepszym przyjacielem człowieka. Wynika to z tego, że nasze relacje międzyludzkie są bardzo podobne do tych, jakie mają psy. Tworzą one głębokie więzi społeczne z członkami swojego stada. Psy i wilki są znane z przedkładania potrzeb swojej rodziny nad własne. Dodatkowo psy – aby przetrwać – polegają w dużej mierze na pracy zespołowej. Bardzo dobrze komponują się z życiem rodzinnym ludzi. Dzięki tym wszystkim cechom uosabiają ducha rodziny. Przypominają nam, że największym darem w życiu są nasze relacje z tymi, których kochamy.

symbolika psa zwierzę mocy

Co reprezentuje pies:

 • zdolność adaptacji
 • rodzinę
 • przyjaźń i czułość
 • lojalność i oddanie
 • cierpliwość i wytrwałość
 • odwagę i ochronę
 • wrażliwość i wnikliwość
 • cel i poczucie misji
 • radość

PIES JAKO ZWIERZĘ DUCHOWE

Pies jako zwierzę duchowe jest bezpośrednio związany z cechami i atrybutami, które można dostrzec w sobie samym. Co więcej, zazwyczaj pojawia się on wtedy, gdy wymagają tego konkretne wydarzenia lub okazje w naszym życiu. Reprezentuje przede wszystkim bezwarunkową miłość, oddanie i wierność. Jeśli przyjrzymy się własnym emocjom i odczuciom, uda nam się zrozumieć, co stara się nam przekazać zwierzę duchowe.

 • Jeśli spotykasz swoje zwierzę duchowe, jest to znak, abyś ufał sobie i nie zważał na wewnętrzny głos, mówiący, że nie dasz rady. Powinieneś być lojalny wobec siebie i być swoim największym sojusznikiem, ponieważ to właśnie dzięki temu nabierzesz pewności siebie i odwagi. Naucz się cenić samego siebie poprzez posiadanie zdrowego poczucia szacunku do własnej osoby.
 • Pojawienie się Twojego zwierzęcia duchowego może sugerować, że powinieneś być ostrożny w obliczu nadchodzącej zdrady kogoś z Twojego otoczenia. Umiejętność dostrzegania w ludziach tego, co najlepsze, jest niezwykle istotne. Jednak musisz mieć również świadomość tego, że na Twojej drodze pojawią się osoby, które będą próbowały to wykorzystać.
 • Chory, umierający lub martwy pies symbolizuje utratę lub pogorszenie bliskiej relacji. W istocie jest to coś, z czym lojalnej osobie trudno jest sobie poradzić.
 • Jeśli Twoim duchowym zwierzęciem jest husky, oznacza to, że podróż jest ważniejsza niż dotarcie do celu. Natomiast golden retriever przypomina, że posiadasz całą wiedzę, umiejętności i wsparcie, aby osiągnąć swoje cele. Najlepiej zaufać swojemu instynktowi.
 • Czasami powinieneś podążać za swoim sercem, ponieważ ono wie najlepiej, co jest dla Ciebie dobre. Jeśli masz tendencję do zapominania o tym, zwierzę duchowe chihuahua pojawia się, aby Ci o tym przypomnieć. Pitbull symbolizuje, że powinieneś bardziej ufać swojej intuicji oraz zagłębić się w swoje uczucia – gdy podejrzewasz, że coś jest nie tak.
symbolika psa

SYMBOLIKA PSA W MARZENIACH SENNYCH

Dzięki snom stajemy się bardziej świadomi otaczających nas wydarzeń. Sny o psach oznaczają najczęściej intuicję, ochronę i wierność. Są także symbolem współczucia, uczciwości oraz szczodrości. Pies we śnie reprezentuje Ciebie lub kogoś wyjątkowego w Twoim życiu.

 • Jeśli w Twoim śnie pojawia się zły pies, wskazuje to kogoś w Twoim życiu, komu nie można ufać. Jeśli we śnie jesteś gryziony przez psa, jest to znak, że ktoś w Twoim życiu jest niemiły i niegodny zaufania. Taka osoba nie ma na uwadze Twojego dobra. Powinieneś unikać ludzi, którzy chcą dyktować Ci, jak masz żyć. Zawsze stawiaj na swoim i podejmuj decyzje, które są dobre dla Ciebie.
 • Słaby lub umierający pies wskazuje na utratę przyjaźni, która bardzo dużo dla Ciebie znaczy. Może reprezentować też potrzebę doskonalenia swoich instynktów, byś wiedział, komu można zaufać. Oznacza to również, że musisz poświęcić więcej czasu na pielęgnowanie swoich relacji. Pamiętaj jednak, by umieć sprzeciwić się w sytuacji, gdy czujesz się źle traktowany.
 • Jeśli we śnie widzisz owczarka niemieckiego, wiąże się to z Twoją otwartością na nowe pomysły. Jednocześnie jest to znak, że inni mogą nieco zbyt szybko wywierać na Ciebie wpływ. Rottweiler we śnie wiąże się z pewnością siebie, odwagą i ochroną. Rasa ta daje Ci energię, dzięki której możesz stawić czoła wyzwaniom.
 • Szczenięta odzwierciedlają Twój instynkt rodzicielski lub ochronny. Sen o nich może również symbolizować osobę w Twoim życiu, która jest impulsywna, ciekawska lub pozbawiona dyscypliny.
pies jako symbol i duchowy przewodnik

Jeśli marzysz o psim talizmanie, to zajrzyj do zakładki PIES
Chcesz poznać znaczenie innych Zwierząt Mocy?

To wskocz na mój INSTAGRAM, odnajdziesz tam cykl oznaczony #mocnyzwierz i poznasz, symbolikę, dawne wierzenia i ciekawostki o różnych zwierzętach z całego świata! Klik do Insta – KLIK.