PIES W WIERZENIACH RDZENNYCH AMERYKANÓW

Symbol psa był powszechny wśród plemion rdzennych Amerykanów. Aby zrozumieć, jaka była ich symbolika, należy najpierw wziąć pod uwagę to, że wszystkie plemiona miały psy. Zwierzęta te pełniły rolę przewodników, towarzyszy polowań i strażników obozu.

Psy reprezentowały ochronę, bezwarunkową miłość i – co najważniejsze – lojalność.

Rdzenni Amerykanie mocno wierzyli w to, że Wielki Duch przemawiał do nich poprzez zwierzęta. Z tego powodu wiele amerykańskich opowieści i legend dotyczy właściwego traktowania psów. Ludzie, którzy źle się z nimi obchodzili, byli surowo karani. Nagradzani byli ci, którzy okazywali im dobroć.

Niekiedy psy były wykorzystywane jako zwierzęta klanowe i jako symbol społeczeństw wojowników. Opiekuńcze cechy oraz symbolika samopoświęcenia tego zwierzęcia sprawiły, że północnoamerykańskie plemię o nazwie Szejeni nazwało swoich wysoko cenionych wojowników Psimi Żołnierzami. Byli oni odpowiedzialni za ochronę i pilnowanie wiosek.

pies w wierzeniach

WIERZENIA DALEKIEGO WSCHODU

W Chinach od wieków psy traktowano w dwojaki, wykluczający się sposób. Bardzo je szanowano, ale i hodowano w celu spożycia. Jednocześnie Pies to jeden ze znaków w horoskopie chińskim. Ludzie urodzeni w Roku Psa są przyjaźni, lojalni i uczciwi. Są również doskonałymi mówcami. Pies był także istotnym motywem chińskiej mitologii i folkloru. Chińczycy uważali psa za szczęśliwe zwierzę, dlatego jego pojawienie się w domu zwiastowało pomyślność i szczęście.

Psy były godnymi towarzyszami wszystkich wielkich bohaterów chińskich legend. Ceniono je za niezwykłą lojalność i odwagę. Lew chiński – starożytny symbol, będący metaforą dostojeństwa i potęgi, miał przedstawiać lwa, jednak w rzeczywistości bardziej przypominał właśnie psa.

W kulturze japońskiej symbolika psów związana była z oddaniem, honorem i pracowitością. Szczególnie istotny dla Japończyków był biały pies – oznaczał szczęście i pomyślność. W Japonii popularne są kamienne figury w postaci lwów-psów o nazwie Komainu. Strzegą one w parach wejścia lub wewnętrznego kręgu wielu japońskich sanktuariów Shinto.

Pies rasy pungsan jest narodowym symbolem Korei Północnej. Mówiono, że psy te są czyste, spontaniczne i lojalne wobec swoich właścicieli. Właśnie z tego powodu symbolizują dumnego ducha tego kraju.

pies w wierzeniach

WIERZENIA W RÓŻNYCH RELIGIACH

W Biblii pies często ma negatywną symbolikę i przedstawiany jest jako dzikie zwierzę. Jednak wielu ojców i świętych Kościoła miało swoich psich towarzyszy, np. św. Franciszek z Asyżu, znany również jako patron zwierząt. Także niektóre średniowieczne obrazy przedstawiały św. Dominika (założyciela zakonu dominikańskiego, zwanego także „Psami Pana”) obok psa trzymającego w pysku płonącą pochodnię. W podobnych przekazach zwierzęta te były zatem ważnym symbolem wiary, posłuszeństwa i lojalności.

W islamie, podobnie jak we wczesnym judaizmie i chrześcijaństwie, psa postrzegano jako nieczyste zwierzę. Jednak prorok Mahomet miał okazać zwierzętom współczucie. W jednej z historii opowiadał on o spragnionym człowieku, który natknął się na studnię. Mężczyzna wypił trochę wody, po czym zobaczył psa dyszącego z gorąca. Mężczyzna włożył do studni but, zebrał więcej wody i pozwolił psu napić się z niego. Był to czyn, który podobał się Allahowi.

W opowieściach hinduskich mówiono, że Yama, bóg śmierci, miał dwa psy stróżujące o imionach Syama i Sabal. Podobnie jak w mitologii nordyckiej i perskiej, psy te posiadały czworo oczu. Odgrywały ważną rolę w osądzaniu dusz, które przechodziły do życia pozagrobowego.

Hinduscy bogowie Muthappan i Bhajawa jeździli na psach. Chociaż psy postrzegane były jako mniej oświecone niż ludzie, wielu Hindusów wierzyło, że opieka nad nimi pomaga w dostaniu się do nieba. Ponadto niektórzy buddyści wierzyli, że zwierzęta, w tym psy, mogły reinkarnować się jako ludzie. W związku z tym zapewnienie psom odpowiednich rytuałów pogrzebowych, w tym pochówku lub kremacji, modlitw i błogosławieństw od mnicha mogło pomóc im w wędrówce do wyższej formy życia.

wierzenia o zwierzętach symbolika psa

To jeszcze nie wszystko o psie w różnych wierzeniach, resztę odnajdziesz w drugiej części tego artykułu – KLIK DO DRUGIEJ CZĘŚCI.

Jeśli marzysz o psim talizmanie, to zajrzyj do zakładki PIES
Chcesz poznać znaczenie innych Zwierząt Mocy?

To wskocz na mój INSTAGRAM, odnajdziesz tam cykl oznaczony #mocnyzwierz i poznasz, symbolikę, dawne wierzenia i ciekawostki o różnych zwierzętach z całego świata! Klik do Insta – KLIK.