Symbolika zwierząt i roślin

Symbolika zwierząt i roślin z całego świata

 

Już zebrałam niezbędną bibliografię, piętrzy się teraz na niejednej półce. Wszystko po to, aby przekazać Ci jak najszerszą wiedzę. Przy opisywaniu symboliki zwierząt i roślin nie chcę kierować się jedynie materiałami widniejącymi w Internecie. W końcu drzemie we mnie natura historyka sztuki! Zatem symbolika musi być poparta poszukiwaniami w zaufanych źródłach. Zależało mi także, aby uwzględnić symbolikę z Czterech Stron Świata.

 

Powolutku wypełnię tą rubrykę treścią, ale jeszcze chwilkę musisz poczekać aż wszystkie zwierzęta znajdą tutaj swoje miejsce :)

 

Zwierzęta Mocy

Wedle niektórych wierzeń przy narodzinach każdego człowieka towarzyszy mu duch, energia jednego ze zwierząt, to tzw. osobiste zwierzę mocy - animal spirit, które staje się jego wsparciem i duchowym przewodnikiem. W trakcie trwania ludzkiego życia, w różnych sytuacjach zjawiają się także zwierzęce energie od innych stworzeń, także mitycznych, zależnie od sytuacji i mocy, jakich potrzebujemy.

 

Czy już wiesz jakie jest Twoje zwierzę mocy? :)


 

FENIKS - ognisty ptak

 

 • O feniksie wspominają już starożytne pisma, możesz przeczytać o nim u Hezjoda, Owidiusza i Pliniusza Starszego.
 • Według legend feniks jest tylko jeden na świecie i co jakiś czas spala się, aby odrodzić się z popiołów.
 • Feniks jest symbolem - długowieczności, poświęcenia się i nadziei; przypisuje mu się: południe, lato, czerwień, ogień, Merkury i metal - rtęć (merkuriusz).
 • W mitach Dalekiego Wschodu jest jednym z niebiańskich symboli, wyrażającym zasadę yin-yang, czyli harmonii wszechświata. 
 • W alchemii feniks przedstawiał kamień filozoficzny, który powstaje ze spalenia i odnowy surowca Magnus Opus (Wielkiego Dzieła).

Czujesz niedosyt? Zatem szybko wskakuj na BLOG i dowiedz się o feniksie jeszcze więcej - ARTYKUŁ O FENIKSIE

A tutaj odnajdziesz biżuterię z tym ognistym ptakiem - BIŻUTERIA Z FENIKSEM


HIPOPOTAM - potwór z Nilu

 

 • Dualna symbolika - groźny i niebezpieczny w wodzie, łagodny i ustępliwy na lądzie.
 • Samica, to płodność i woda. Samiec, to: siła, energia, ale i żarłoczność oraz arogancja i grubiaństwo.
 • Pod postacią hipopotama wyobrażana była egipska bogini-matka Imentet - ta, która zrodziła wody, a także bogini Rat, mieszkająca w Nilu i strzegąca bram, przez które przechodziły dusze zmarłych. 
 • Postać hipopotamicy przybrała także bogini Ta-ueret, z jednej strony opiekunka macierzyństwa, przedstawiana jako ciężarna hipopotamica, stojąca na tylnych nogach, z drugiej

Czujesz niedosyt? Zatem szybko wskakuj na BLOG i dowiedz się o feniksie jeszcze więcej - ARTYKUŁ O HIPOPOTAMIE

Tutaj odnajdziesz - BIŻUTERIĘ Z HIPOPOTAMEM


MIŚ KOALA - uroczy torbacz

Choć kojarzy się z uroczym niedźwiadkiem, to gatunkowo nie jest z nim powiązany. Nieśpiesznie pożera liście tylko niektórych gatunków eukaliptusa, a ciałko chętnie chłodzi na gałęziach akacji, która ma o kilka stopni niższą temperaturę niż otoczenie. Nazwa koala prawdopodobnie jest wynikiem gramatycznej pomyłki. W wymarłym języku jednego z plemion Aborygenów określano go mianem gula, w zapisie łacińskim "u" zastąpiono podwójnym "oo", czyli goola, prawdopodobnie w wyniku błędu zamieniono "oo na "oa" i tak powstał goala.

 

SYMBOLIKA KOALI:

 

 • Koale są jednym z najpopularniejszych symboli w kulturze Aborygenów. Według niektórych przekazów koala nie potrzebuje wody, aby żyć, stąd wzięła się aborygeńska nazwa tych torbaczy, którą tłumaczymy bez napoju.
 • Koale ze względu na swój tryb życia uznaje się za symbol spokoju, bezstresowego żywota i cierpliwości. Są przykładem powolnego korzystania z darów natury oraz równowagi pomiędzy sobą a światem.
 • Koale łączy się z Żywiołem Ziemi, według mitów Koala użył ziemi, aby przekazać ludziom mądrość przyrody i nauczył ludzi drzewnej wspinaczki.
 • Według legend koala jest zwierzęciem, które pamięta "czas przed czasem", niesie w sobie pamięć genetyczną i tajemnice przodków, a wspinając się na drzewo wypatruje powrotu pradawnych bóstw.
 • Samice koali symbolizują matczyną naturę przez pozostawanie bardzo blisko swych młodych, a jej torba jest znakiem życiodajnej energii i bezpieczeństwa.
 • W ezoterycznej symbolice koala interpretowany jest także, jako pomost między Matką Ziemią a Ojcem Niebem, spaceruje między światami przynosząc na ziemię mądrość Niebios.
 • Jako duchowe zwierzę mocy kładzie nacisk na spowolnienie działań, odpuszczenie szybkich i pochopnych decyzji. Ma przypominać o spowolnieniu burzliwego życia i wprowadzeniu do niego radości z chwil i małych rzeczy.
 • Jako totem koala określa ludzi marzycielskich o lekko melancholijnym nastroju, przyjacielskich, opiekuńczych i mocno związanych ze swoimi bliskimi.
 • Koale pożywiają się tylko niektórymi gatunkami eukaliptusa, co interpretuje się, jako zachowanie równowagi w życiu. 
 • W australijskim zodiaku znak Koali trwa od 21 czerwca do 23 lipca. Mówi się, że ludzie urodzeni w tym czasie są przywiązani do Księżyca i mają niesamowitą wytrzymałość.

Tutaj odnajdziesz talizmany z tym opiekuńczym torbaczem - BIŻUTERIA Z KOALĄ


KOŃ - magiczny wierzchowiec

Konie, obok psów, są wymieniane jako zwierzęta najbliższe człowiekowi. Ich symbolika jest bardzo obszerna i bogata oraz obejmuje kultury niemal całego świata. Pierwsi ludzie polowali na konie w celu zdobycia pożywienia, około 2000 r. p.n.e. nomadzi azjatyccy oswoili pierwsze dzikie konie, by zaprząc je do pracy. Dopiero później udało się oswoić je na tyle, by poniosły jeźdźca i wtedy zaczął się prawdziwy rozkwit symbolicznych koneksji ludzi i koni.

 

SYMBOLIKA KONI z całego świata:

 

Magiczny wierzchowiec:

 • Konie wiązano z życiem, inteligencją i zwycięstwem, dynamiczną mocą, szybkością i mądrością, choć mogły też przybrać znaczenie negatywne, np. lubieżności. Ich symbolika zależała również od tego, kto je dosiadał. 
 • Uważano je za zwierzęta o zdolnościach profetycznych i magicznych, dlatego ofiarę z nich uważano za jedną z najważniejszych. Często obdarzone są zdolnościami psychicznymi, dostrzegają dusze zmarłych, stają się posłańcami między światami lub ukazują się jako duchy.
 • Skrzydlaty koń symbolizował sławę, elokwencję, talent poetycki i szybkość. Najsłynniejszym z nich był Pegaz, grecki koń zrodzony z krwi Meduzy, którą Posejdon zmieszał z morskim piaskiem, a później zamienił Pegaza w gwiazdozbiór.
 • Konie uznawano za zwierzęta jednocześnie lunarne i solarne. Te o umaszczeniu białym, złotym lub ognistym ucieleśniają solarną potęgę na ziemi i w powietrzu. Natomiast biały koń wychodzący z morza kojarzony jest z żywiołem wody i pierwiastkiem lunarnym, kojarzono go także z konikami morskimi i łączono ich symbolikę. Motyw koni, jako wodnych duchów jest szeroko rozpowszechniony w wielu kulturach.

 

 • Celtowie - w celtyckiej Brytanii i Galii boginię Eponę ("klacz") kojarzono z wodą, płodnością i śmiercią. Przedstawiano ją jako półnagą kobietę, jadącą na koniu lub z końską głową. Celtowie składali ofiary z koni, wierząc że będą służyły swoim panom w symbolicznej podróży w zaświatach.
 • W mitologii nordyckiej przypisywano koniom zdolność rozumienia woli bogów. Odyn dosiadał potężnego, ośmionogiego rumaka zwanego Slejpnir, który był potomkiem Lokiego i przyczynił się do wzniesienia murów wokół Asgardu. Natomiast walkirie były niesione na grzbietach przez konie-chmury.
 • Dla muzułmanów koń jest zwierzęciem "zesłanym przez boga", uważany jest za zwięrze profetyczne, przeczuwające niebezpieczeństwo i śmierć. Ma też znaczenie apotropaiczne, czyli ochronne, wierzono że ozdoby wykonane z końskiego włosia chronią osoby je noszące, a końska podkowa osłania przed oczyma Złego, dodatkowo koń ma sprowadzać dostatek i szczęście do domostwa.

 

Kolor ma znaczenie:

 • W mitologii europejskiej konie ciągną wozy bóstw, niekiedy ich umaszczenie nabiera określonych znaczeń. Konie o jasnej barwie mają konotacje pozytywne, już w starożytności biel uważano za kolor święty i często zwierzęta o tej maści składano w ofierze bogom niebiańskim. W ikonografii wóz Apollina ciągną białe konie, natomiast ciemne lub czarne okazy zostają zaprzęgnięte do wozu Plutona, boga podziemi.
 • W mitologii irańskiej do rydwanu bogini Aredwi Sura Anahity zaprzęgnięto cztery białe konie reprezentujące wiatr, deszcz, chmurę i deszcz ze śniegiem.
 • Czarny koń często był atrybutem bogów deszczu, a w kulturze europejskiej występuje jako znak diabła, który może przybrać jego postać lub jako wierzchowiec czarownic.
 • W starożytnym Rzymie zwycięzca był obwożony w rydwanie ciągniętym przez białe rumaki. Podobnie Bucefałowi, ogierowi okiełznanemu przez Aleksandra Wielkiego przypisuje się tą barwę sierści. 

 

Towarzysz walki:

 • Chiny - w V w. p.n.e. obmyślono strzemiono, od tego momentu zaczęto wykorzystywać konie na polach bitewnych, dlatego stały się symbolem potęgi militarnej. Niezależnie od roli, jaka przypadła im w rozwoju sztuki wojennej, ceniono je jako wiernych towarzyszy, a w walkach wykorzystywano nawet jeszcze w XX stuleciu.
 • Wedle średniowiecznych przekazów wzór konnego wojownika zakorzenił się w ludzkich umysłach około XIII wieku. Wtedy konie zaczęły symbolizować dominację, hojność i odwagę średniowiecznego rycerstwa oraz bogactwo, gdyż dosiadali je władcy, szlachetnie urodzeni, wojownicy i bohaterowie. Jednak w tym czasie koń stał się także synonimem pożądania za sprawą nauk Ojców Kościoła.
 • Nieoswojone konie przemierzające stepy Ameryki Północnej są potomkami udomowionych koni, które uciekły od ludzi i ponownie zdziczały, stąd połączenie ich z wolnością i dzikością. Przyjmuje się, że konie trafiły do Ameryki w XVI wieku wraz z Hiszpanami, chociaż pierwsze formy tych zwierząt rozwinęły się właśnie na tym terenie. Pojawienie się koni zupełnie zmieniło techniki łowieckie Indian północnoamerykańskich i stały się nieodłącznym elementem ich wizerunku.

Jeśli konie skradły Twoje serce, to tutaj odnajdziesz BIŻUTERIĘ Z KOŃMI.


 

Ważne: moja strona wykorzystuje pliki cookies. Używam informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania mojego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący ze mną reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z moich serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję