Polskie Cechy Probiercze

Próba metalu i cecha probiercza

Dwa hasła często ze sobą mylone, a ważne przy zakupie biżuterii ze szlachetnych kruszców, postaram się w przystępny sposób przybliżyć Ci oba te pojęcia 🙂

Próba metalu

Określenie ilości czystego kruszcu, który znajduje się w stopie metali (połączenie dwóch i więcej metali). Prawie nigdy nie wykonuje się przedmiotów z czystego kruszcu, gdyż zarówno srebro, a tym bardziej złoto w czystej postaci jest zbyt miękkie do użytku. Przykładowo stop srebra próby 925 (0.925) zawiera 92,5% srebra, a resztę stanowią dodatki, np. miedź.

Każdy metal szlachetny występuje w z góry wyznaczonych próbach, np. srebro – 925, złoto – 585

Cecha probiercza

Znak wybity w Urzędzie Probierczym określający próbę metalu użytego w wyrobie. Wedle polskiego prawa wyroby wykonane z metali szlachetnych muszą zostać zbadane i ocechowane w Urzędzie Probierczym. W trakcie badania urzędnik sprawdza, czy próba metalu zgadza się z tym, co deklaruje producent. Wyjątek stanowią wyroby srebrne ważące poniżej 5.0 g oraz złote o wadze niższej niż 1.0 g.

Grafika przedstawia wykaz cech podstawowych stosowanych w Polsce. Własnie takie mini znaczki możesz odnaleźć na biżuterii, którą kupujesz u mnie i innych twórców.

Imiennik

Prócz powyższych znaków na wyrobie powinien pojawić się także imiennik, czyli indywidualny znak twórcy zatwierdzony przez Urząd Probierczy. Zanim oddam jakiś swój wyrób do cechowania muszę nabić na nim ową sygnaturę.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do mnie!