Potwór z Nilu – symbolika hipopotama

CO KRYJE W SOBIE POTWÓR Z NILU – SYMBOLIKA HIPOPOTAMA

Hipopotam ma dwojaką naturę, wodno-ziemną i taka jest także jego symbolika, dodatkowo różnie interpretuje się wizerunek samca i samicy hipopotama. Szczególnie wiele mówią o nich przekazy egipskie. Grecy i Rzymianie określali go mianem potwora Nilu. Przypuszcza się także, że wizerunek Behemota przedstawiony w Starym Testamencie wywodzi się od hipopotama. 

Egipska figurka hipopotama, na którą trafiłam w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. Fajansowe statuetki hipopotamów, były umieszczane w grobowcach i świątyniach, aby pomóc zmarłym pomyślnie odrodzić się w życiu pozagrobowym. 

SYMBOLIKA HIPOPOTAMA na świecie:

  • Dualna symbolika – groźny i niebezpieczny w wodzie, łagodny i ustępliwy na lądzie.
  • Samica, to płodność i woda. Samiec, to: siła, energia, ale i żarłoczność oraz arogancja i grubiaństwo.
  • Pod postacią hipopotama wyobrażana była egipska bogini-matka Imentet – ta, która zrodziła wody, a także bogini Rat, mieszkająca w Nilu i strzegąca bram, przez które przechodziły dusze zmarłych. 

Postać hipopotamicy przybrała także bogini Ta-ueret (Tawaret). Z jednej strony opiekunka macierzyństwa, przedstawiana jako ciężarna hipopotamica, która stoi na tylnych nogach. Z drugiej bogini zemsty ukazywana jako stwór o ciele hipopotama i głowie lwicy.

  • Jeśli hipopotam nabierał czerwonej barwy reprezentował Seta. Bóg przybrał ten kształt po przegranej z Horusem, stał się wtedy symbolem męskości i emblematem tego boga burzy, nocy i zła.
  • Gwiazdozbiór znany, jako Wielka Niedźwiedzica lub Wielki Wóz Egipcjanie określali mianem Hipopotama.
  • Jest totemem wielu afrykańskich plemion.
  • W XVI wieku słowem hipopotam określano lekarza. Sądzono bowiem, że hipopotam nilowy nauczył ludzkość krwiopuszczania przez nacięcie żyły, ocierając i kalecząc się o kolczaste zarośla.

 

Egipska fajansowa figurka – naczynie z wczesnego okresu ptolemejskiego (IV w. p.n.e.) jest uformowane w formie boginii Taweret i być może było używane do rytualnego oczyszczania cieczy. Walters Art Museum, Baltimore.
 Wizerunki bóstw ochronnych, takich jak Taweret i Bes, umieszczano na zewnętrznych ścianach świątyń ptolemejskich, aby utrzymać złe moce na dystans. Edfu, Egipt.
Ten apotropaiczny, czyli ochronny łuk (różdżka / pałka) z ok. 1880-1700 p.n.e., przedstawia procesję bóstw ochronnych, w tym boginię hipopotamicę. To ta druga od lewej. Taka różdżka mogła być używana w rytuałach związanych z narodzinami i być może służyła do rysowania magicznego kręgu wokół matki i dziecka. Walters Art Museum, Baltimore.

Fascynuje Cię to zwierzę i pragniesz talizmanu z nim? Zatem zajrzyj pod link  – BIŻUTERIA Z HIPOPOTAMEM