CO KRYJE W SOBIE POTWÓR Z NILU – SYMBOLIKA HIPOPOTAMA
Hipopotam ma dwojaką naturę, wodno-ziemną i taka jest także jego symbolika, dodatkowo różnie interpretuje się wizerunek samca i samicy hipopotama. Szczególnie wiele mówią o nich przekazy egipskie. Grecy i Rzymianie określali go mianem potwora Nilu. Przypuszcza się także, że wizerunek Behemota przedstawiony w Starym Testamencie wywodzi się od hipopotama.
SYMBOLIKA HIPOPOTAMA na świecie:
- Dualna symbolika – groźny i niebezpieczny w wodzie, łagodny i ustępliwy na lądzie.
- Samica, to płodność i woda. Samiec, to: siła, energia, ale i żarłoczność oraz arogancja i grubiaństwo.
- Pod postacią hipopotama wyobrażana była egipska bogini-matka Imentet – ta, która zrodziła wody, a także bogini Rat, mieszkająca w Nilu i strzegąca bram, przez które przechodziły dusze zmarłych.
Postać hipopotamicy przybrała także bogini Ta-ueret (Tawaret). Z jednej strony opiekunka macierzyństwa, przedstawiana jako ciężarna hipopotamica, która stoi na tylnych nogach. Z drugiej bogini zemsty ukazywana jako stwór o ciele hipopotama i głowie lwicy.
- Jeśli hipopotam nabierał czerwonej barwy reprezentował Seta. Bóg przybrał ten kształt po przegranej z Horusem, stał się wtedy symbolem męskości i emblematem tego boga burzy, nocy i zła.
- Gwiazdozbiór znany, jako Wielka Niedźwiedzica lub Wielki Wóz Egipcjanie określali mianem Hipopotama.
- Jest totemem wielu afrykańskich plemion.
- W XVI wieku słowem hipopotam określano lekarza. Sądzono bowiem, że hipopotam nilowy nauczył ludzkość krwiopuszczania przez nacięcie żyły, ocierając i kalecząc się o kolczaste zarośla.