Słoń w wierzeniach pierwotnych mieszkańców Ameryki Północnej

Wprawdzie słoni jako takich nie było w Ameryce Północnej, ale na tym kontynencie polowano na mamuty. Dla większości plemion mamut symbolizował siłę, mądrość, moc i powodzenie.

Znalezienie kłów mamuta miało przynosić szczęście. Ich ciosy wykorzystywano do wyrobu biżuterii lub jako prezent dla wyróżnienia wybranych członków plemion. Czasami tubylcy przerabiali kości i kły na gwizdki i używali ich w trakcie polowań, a nawet wręczali je jako prezenty – symbol pokoju. Kości słoni i kość słoniowa przydawały się w leczeniu wielu dolegliwości.

słoń symbolika różne wierzenia

Symbolika słonia w Indiach:

W mitologii hinduskiej symbolika słonia jest duchowa, a zwierzę to uznawane jest za boga. W Indiach znajdują się miliony świątyń i kapliczek poświęconych bóstwom z głową słonia.

Bóstwo Ganesha pojawia się w hinduskich wierzeniach jako postać z głową słonia. Hinduskie imię Boga Słonia pochodzi z sanskrytu Gana-isha, co oznacza “pan tłumu” w znaczeniu niebiańskiego zastępu dla zagubionych, potrzebujących i biednych. Ganesha uważany jest za boga szczęścia, błogosławieństwa (zwłaszcza w przypadku poczęcia dziecka), długotrwałego sukcesu i ochrony. A także za obrońcę tych, którzy są pozbawieni praw obywatelskich lub są w potrzebie.

  • Ganesha w parze z Lakshmi stają się „otwieraczami drogi”. Tą „drogą” może być wszystko, od znalezienia pracy, po osobistą przemianę.
  • Wierzono, że kiedy ktoś potrzebuje skorzystać z mocy słonia, aby pokonać przeszkody i utorować sobie drogę, powinien wymówić imię Ganesha, powtarzając je jak mantrę sto osiem razy.
  • Achdequedjam to osiem gigantycznych słoni, które podtrzymują Ziemię jak filary.
  • Narodziny Buddy zostały przepowiedziane jego matce Mayi w postaci snu o białym słoniu.

Kultura starożytnych Indii opisuje użycie słoni jako „pojazdów” dla wojowników jadących na pole bitwy. Słoń podnoszącego trąbę uznawano za dobry znak. Gdy hinduski król w czasie prowadzonych działań wojennych usłyszał trąbienie stada słoni, symbolizowało to rychłe przeważenie szali zwycięstwa na jego stronę. Jeśli jednak ujrzał słonie, które nagle, bez powodu, zrywały się do biegu, oznaczało to niepowodzenie podczas bitwy.

Uważano również, że znalezienie słonia wykazującego oznaki choroby, takie jak krwawe wymioty, zapowiada rychłą utratę zdrowia, a nawet śmierć króla lub przywódcy.

słoń w wierzeniach

Słoń w chrześcijaństwie:

Symbolika i znaczenie słonia w chrześcijaństwie wiąże się z cierpliwością, mądrością, inteligencją, wdziękiem, wstrzemięźliwością i czystością.

Ponieważ słonie są łagodnymi stworzeniami, mogą symbolizować miłosierdzie i siłę ucieleśnioną w postaci Chrystusa i podobną jemu osobowość. Choć słonie, ze względu na swoje rozmiary, mogłyby wyrządzić ogromne szkody. Nie są one jednak groźne ani agresywne w stosunku do innych stworzeń. Stąd wierzono, że pomimo ich wielkości i siły mają moc pomagania i współczucia. Siła słonia związana jest z mocą modlitwy i wiarą w Boga.

W niektórych opowieściach mówi się, że słonie mają tak duże rozmiary, ponieważ przesadziły z jedzeniem podczas podróży w Arce Noego, w izraelskim folklorze popularna jest opowieść dla dzieci o Słoniu i Myszy. W historii tej słonie zatrzymały się przed wejściem na pokład Arki i nie chciały się ruszyć, blokując wszystkie inne zwierzęta. Noe modlił się o pomoc i wyśnił sen, w którym Bóg poinstruował go, aby połaskotał hienę. Doprowadziło to do łańcucha wydarzeń, w wyniku których z ukrycia wyszła Mysz. Jej widok wystraszył Słonia i spowodował, że ruszył on do przodu.

Ta historia, choć zabawna i wyśmiewająca słonia bojącego się małej myszy ma głębsze, duchowe znaczenie. Mówi o tym, że jako ludzie możemy być niepokonani i choć trafiamy na przeszkody, to mogą nas one motywować do działania. Jest to również nawiązanie do tego, że „popychanie” innych do przodu nie musi wiązać się z przemocą ani zastraszaniem. Możemy wspierać innych do działania znajdując odpowiednią motywację.

Słoń jest często przedstawiany też jako reprezentujący Boga i Wszechświat.

słoń w wierzeniach różnych kultur

Słoń w kulturze afrykańskiej:

W Afryce krąży wiele mitów na temat tego dużego zwierzęcia, którego ekstremalny rozmiar sprawia, że ​​jest on traktowany, jako zwierzę, które posiada broń i umiejętności, które potrafią zabić.

W mitologii słonia afrykańskiego uznawano za Króla Zwierząt i mediatora pomagającego innym zwierzętom rozwiązywać ich konflikty. Rozmiar i długa żywotność słonia nadawały temu stworzeniu symboliczne skojarzenie z siłą i witalnością, a także inteligencją, triumfem, czy współpracą z innymi.

Kojarzenie ich ze szlachetnością, władzą i bogactwem przyczynia się do łączenia słonia ze zwycięstwem w wojnie. Ponieważ słoń nie ma agresywnej natury, jego udział w bitwach przedstawia go nie jako agresora, lecz symbol zwycięstwa.

Aszanti, plemię żyjące w środkowej Ghanie w lasach tropikalnych Afryki Zachodniej (główna grupa etniczna Akanów), uważała słonie za reinkarnację Dusz Przodków, szczególnie potężnych przywódców Przodków. W kulturze tej szczególnie widać symbolikę łaski, władzy i szlachetności słoni.

W kulturach takich jak Joruba (lud afrykański zamieszkujący obecnie zachodnią część Afryki) często ludzie przypisują sobie atrybuty związane z określonym zwierzęciem. Odnoszenie się do kogoś w formie skojarzenia ze słoniem (lub nawet z częścią słonia, taką jak kieł) ma na celu powiązania go z dobrobytem, ​​siłą lub mądrością.

Akanowie z Ghany (grupa etniczna w zachodniej Afryce, składająca się z kilku plemion, które wyemigrowały w XI wieku z Sahary i Sahelu), mają historię o Nyame – Bogu Nieba, który stworzył świat z nicości. Następnie stworzył słonia, leoparda i małpę. W tej tradycji uważa się, że te trzy zwierzęta połączyły swoją moc, aby stworzyć życie na Ziemi.

Inna historia opowiada o starym mężczyźnie, który szukał jałmużny u Ivonya-Ngia. Ta dała mu jedzenie, które zmieniło jego żonę w słonia – następnie zamieszkała ona w lesie ze swoim synem, również słoniem. Ta historia jest uważana za mit powstania słonia i tego, dlaczego potrafią one w uczuciach czy inteligencji dorównywać ludziom.

W wielu kulturach wierzono, że możliwa jest symboliczna zmiana człowieka w słonia. Miało to oznaczać przejęcie przez człowieka siły, mądrości czy współczucia tego zwierzęcia i wchodzenie w interakcję z innymi ludźmi jako przywódca, czy duchowy przewodnik.

słoń w wierzeniach zwierzę mocy

Słoń w kulturach Wschodu:

Znaczenie i symbolika słonia mają duże znaczenie w Chinach, Indiach i Japonii. Wiedza i mity dotyczące słonia nadają tym zwierzętom wielkie znaczenie duchowe i kulturowe.

W chińskich legendach i mitologii słoń symbolizuje siłę, mądrość i rozwagę. W Chinach można również znaleźć połączenia słonia ze szlachtą. Posągi słoni można było znaleźć na ścieżce prowadzącej do pałacu cesarzy Ming. Uważano, że posągi te są związane z płodnością. Dlatego kobiety, które potrzebowały pomocy w zajściu w ciążę umieszczały kamienie na ich grzbietach w ramach rytuału płodności.

W Japonii biały słoń z płonącymi czerwonymi oczami, twarzą i sześcioma kłami reprezentuje reinkarnację Siakjamuniego, zanim stał się Buddą. W opowieściach przedstawiano je od XVI wieku. Natomiast w sztuce Shinto słonie łączono ze zwierzętami takimi jak lamparty, a nawet smoki. Mityczna postać zwana Makara ma głowę słonia i dolną część ciała delfina lub ryby. Niektórzy widzą w tym nawiązanie do astrologicznego znaku Koziorożca lub stworzenia, które jest częściowo kozą, a częściowo rybą.

Słonie są też kojarzone z ochroną przed ogniem ze względu na symboliczny związek z wodą i deszczem.

Baku to stworzenia przedstawiane w kulturze japońskiej w dość różnoraki sposób. Jedne malunki przedstawiają go z głową słonia i ciałem lwa, inne jako chimerę z tułowiem słonia i ciałem tygrysa. Jeszcze inne ukazują Baku jako zwierzę z głową słonia i ciałem niedźwiedzia. Te mityczne stworzenia znane były jako „Pożeracze snów”. Mówiono, że „jedzą” koszmary i chronią ludzi podczas snu.

Młode słoniątka w Japonii kojarzono z nadzieją, dobrobytem, szczęściem i zabawą. Dla wielu w kulturach Wschodu duchowe znaczenie małego słonia wiąże się z ponownym połączeniem się z wewnętrzną naturą dziecka. Jest to przypomnieniem sobie, jak “przyjemnie bawić się w słońcu”.

słoń w wierzeniach duchowi przewodnicy
CYTATY I POWIEDZENIA
  • “Słonia jakoś nie zauważyłem.” Iwan Kryłow – w znaczeniu “nie dostrzec rzeczy najważniejszej”
  • “Słoń komuś nadepnął na ucho” – ktoś nie jest muzykalny, nie ma słuchu
  • “Słoń w składzie porcelany” – człowiek, który ciągle coś tłucze i wywraca, niezgrabny, niezdarny
  • “Robić z muchy słonia” – wyolbrzymiać coś, przesadzać z czymś
  • “Słoń myszy nie chwyta” – ktoś taktowny i rozważny, nieatakujący słabszych i mniejszych
Jeśli marzysz o talizmanie ze słoniem, to zajrzyj do zakładki SŁOŃ
Chcesz poznać znaczenie innych Zwierząt Mocy?

To wskocz na mój INSTAGRAM, odnajdziesz tam cykl oznaczony #mocnyzwierz i poznasz, symbolikę, dawne wierzenia i ciekawostki o różnych zwierzętach z całego świata! Klik do Insta – KLIK.