Smok jako symbol i duchowy przewodnik

SYMBOLIKA SMOKA

Smok pojawia się w legendach kultur na całym świecie. Chociaż smoki Wschodu i Zachodu mają dość podobne cechy fizyczne, ich symboliczne znaczenie istotnie się różni. Wskazuje to w pewien sposób na różnice kulturowe pomiędzy tymi cywilizacjami. Najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy azjatyckimi i europejskimi smokami jest to, że podczas gdy europejski folklor przedstawiał smoki jako złe, przerażające i złowrogie stworzenia, kultury azjatyckie uważają je za dobroczynne istoty.

symbolika smoka

Zachodnia symbolika smoków

Europejskie smoki przedstawiano jako ziejące ogniem, skrzydlate bestie żyjące w podziemnych legowiskach lub w rzekach. Wierzono, że strzegą one wielkich skarbów i często kojarzono je z bohaterami, którzy próbowali je zabić. W folklorze zachodnim przedstawiano je jako zło. Były symbolem grzechu, niegodziwości i dzikości. Wyjątek stanowi tu folklor walijski i współczesna fikcja.

Wschodnia symbolika smoków

W krajach Orientu smoki symbolizowały mądrość, długowieczność, płodność oraz regenerację. Były postrzegane jako mityczne istoty posiadające magiczne moce. Japońskie smoki uważane były za bóstwa wody.

Najbardziej znanym chińskim symbolem był właśnie smok i posiadał on wachlarz wielu znaczeń. Pięciopalczasty smok kojarzony był z cesarzem i imperializmem, władzą i majestatem. Według chińskich opowieści mitologicznych smoki były związane z niebem.

Obecnie w Chinach smok nadal jest bardzo popularnym symbolem. Oznacza on męstwo, heroizm, pewność siebie, siłę, śmiałość, doskonałość, wytrwałość, szlachetność, witalność i szczęście. Przynosi dobre samopoczucie i siłę zarówno fizyczną, jak i duchową. Jest związany z okresem wiosennym i reprezentuje pomyślność i nowe początki.

smok jako symbol

Smok jako Duchowy Przewodnik

Spośród 12 znaków zodiaku, smok jest najwyżej w hierarchii. Nawet jeżeli nie jest Twoim chińskim znakiem zodiaku, warto poznać jego cechy charakterystyczne i osobowość.

Duch Smoka jest przyciągany przez ludzi obdarzonych intelektem oraz zachowujących się z godnością i entuzjazmem. Te osoby często cieszą się autorytetem wśród innych.

Kiedy Smok pojawia się jako Twoje zwierzę duchowe, oznacza to, że jesteś na drodze do wielkiej duchowej transformacji. Możesz być podatny na zranienie, ale także rozwiniesz siłę i moc potrzebną do podejmowania ryzyka.

Smok jest symbolem ognia, ale też pasji. Musisz więc ją odkryć. Dowiedz się jakie zajęcia lub hobby rozpalają w Tobie ten ogień. Następnie zacznij wykonywać te czynności.

Smok symbolizuje również bogactwo, dobrobyt, więc zwiastuje on skarby w Twoim życiu. Wykorzystaj te dary mądrze. Warto też byś poświęcił trochę czasu na głębsze wniknięcie w ziemską medytację.

Duchowe Zwierzęta pojawiają się zawsze mając na uwadze Twoje najwyższe dobro. Czasami może to oznaczać, że musisz stawić czoła i pokonać przeszkody, które są wewnątrz Ciebie. Smok może tym samym oznaczać uzależnienie w jakiejkolwiek formie, problemy z przemocą lub gniewem, bądź wyzwania związane z pewnością siebie. Smok jako zwierzę duchowe może pojawić się także, kiedy nadszedł czas, aby stawić czoła tym, który wyrządzają krzywdę Tobie, Twoim bliskim, jakiejś bliskiej Ci społeczności lub zwierzętom.

Poprzez medytację, poproś swojego smoczego ducha, aby wskazał Ci drogę. On będzie Cię prowadził. Gdy poczujesz silne połączenie z Ziemią, Ogniem i Niebem, pojawi się Twoje zwierzę duchowe.

Typ Ducha Smoka, który napotkasz może dać Ci wskazówkę:

  • Ognisty Smok przyniesie Ci lekcje kreatywności, bystrości umysłu, a także samokontroli i przywództwa. Jako zwierzę mocy przekazuje Ci entuzjazm, odwagę i witalność. Pomoże Ci pokonywać przeszkody oraz doda Ci wewnętrznej siły.
  • Wodny Smok reprezentuje głębię i pasję. Przynosi wspomnienia, czy marzenia, o których być może już dawno zapomniałeś. Daje Ci możliwość zmierzenia się z bolesnymi doświadczeniami z przeszłości, przekształcając je w równowagę, spokój i harmonię. Pomoże Ci w emocjonalnym uzdrowieniu.
  • Smok Ziemi niesie ze sobą moc, potencjał i bogactwo. Pomoże Ci odkryć, do czego jesteś zdolny, a dzięki jego pomocy rozpoznasz w sobie piękno i moc. Zapewnia on stabilizację i wspiera Cię w zaspokojeniu Twoich potrzeb.
  • Powietrzny Smok otuli Cię bezpiecznie w swoim uścisku, by wzlecieć wysoko. To dzięki spojrzeniu z większej wysokości zyskujesz szersze spojrzenie zarówno na swoje sprawy osobiste, jak i te globalne. Poprowadzi Cię przez Twoje problemy, niosąc inspirację i witalność i przypomni Ci, abyś zaufał swojemu wewnętrznemu głosowi.
symbolika smoka duchowy przewodnik
Jeśli marzysz o smoczym talizmanie, to zajrzyj do zakładki SMOK
Chcesz poznać znaczenie innych Zwierząt Mocy?

To wskocz na mój INSTAGRAM, odnajdziesz tam cykl oznaczony #mocnyzwierz i poznasz, symbolikę, dawne wierzenia i ciekawostki o różnych zwierzętach z całego świata! Klik do Insta – KLIK.