SMOK W WIERZENIACH WSCHODU
- Na Wschodzie ludzie wierzyli, że niebo jest podzielone na dziewięć pałaców, a każdy z nich rządzony był przez smoka. Te dziewięć smoków jest często przedstawianych jako wstępujące lub zstępujące po niebie pośród deszczu, błyskawic, grzmotów i wichrów. Znaczenie smoka odnosi się tutaj do Dynamicznych Mocy Wszechświata.
- Starożytni Chińczycy uważali smoka za najpotężniejszy z wszystkich symboli energii i dobrej fortuny. Wierzyli, że jest on zwiastunem niesamowitego szczęścia, dobrobytu, obfitości, sukcesu i niezwykłych osiągnięć. Mówili, że reprezentuje potężne moce prorocze, szczególnie kontrolę nad opadami deszczu, powodziami i huraganami.
- W chińskich wierzeniach przedstawiano to mityczne stworzenie pod postacią prehistorycznego potwora żyjącego w rzece Jangcy.
- Na Dalekim Wschodzie symbolika i znaczenie Smoka odnosiły się do autorytetu Cesarza.
- Smok rządził żywiołami i mógł przybierać dowolną formę. Metafizycznie, zmiennokształtność Smoka była równoznaczna z panowaniem Szamana nad Żywiołami, mocą przemiany w różne Zwierzęta i możliwością wejścia w Czas Snu.
- Razem z Feniksem, Smok symbolizuje doskonałą równowagę. Jest symbolem Yang, a feniks Yin – ich związek reprezentuje szczęście, sukces, miłość i oświecenie.
- W Wietnamie i wielu krajach Wschodu istnieje mit, że ludzkość mogła powstać w wyniku działania smoków.
SYMBOLIKA CHRZEŚCIJAŃSKA
- W Biblii smok jest przeciwnikiem Boga. Jest to zwierzę, które pożera ludzi. Smok jest zwierzęciem, które prowadzi wojny oraz niszczy wszelkie dobro. W Apokalipsie pojawia się, aby dokończyć to, co zaczęła Bestia i Fałszywy Prorok. Bestia w Biblii może być również tłumaczona jako smok.
- Smok nie troszczy się o nikogo, nawet o siebie samego. Jest znakiem Fałszywych Proroków, który mieszka w piekle i nim rządzi. Stamtąd kontroluje całe zło na świecie.
- W sztuce chrześcijańskiej „wrota piekieł” były przedstawiane jako smok z otwartą paszczą wypluwającą płomienie.
- Smoki występują także w chrześcijańskim legendach. Najbardziej znana jest legenda o św. Jerzym i smoku jest. Również inni święci są przedstawiani walcząc ze smokiem. Na przykład pierwszy biskup miasta Forlì, św. Mercurialis zabił smoka i ocalił mieszkańców. Dlatego często jest przedstawiany właśnie podczas zabijania smoka.
AMERYKA
- Plemiona rdzennych Amerykanów mają wiele legend i opowieści o różnych gatunkach zwierząt, ale niezbyt wiele o smokach. Istnieje jednak jedno stworzenie do niego podobne, znane z legend rdzennych Amerykanów – istota podobna do smoka, znana jako Grzmiąca Jaszczurka.
- Rdzenne plemiona na wybrzeżu Kalifornii opowiadały historie o roli smoka w tworzeniu Ziemi. Dwaj bogowie o imionach Nagaicho i Thunder stworzyło ziemię umieszczając na niej skały, kwiaty, chmury i ogień. Gdy zaczęło padać, powódź wszystko zmyła. Więc smok Ziemi poleciał z Nagaicho na grzbiecie, tworząc na oceanie grzbiety i wyspy. Dzięki jego pomocy ziemię udało się ponownie uformować. Następnie Nagaicho położył glinę między rogi smoka i stworzył trawę, góry, wzgórza i lasy. Na ostatku stworzył rdzennych Amerykanów jako pierwszych ludzi na ziemi.
- W wielu utworach literackich smoka opisywano jako zły symbol. Był postacią pożerającą dzieci. Pewna kobieta, matka rdzennego bohatera Apacza, z powodzeniem ukryła swoje dziecko w jaskini. Później Apacz dorósł i zabił smoka swoimi strzałami.
- Smoki we współczesnych mitologiach północnoamerykańskich i starożytnych mezoamerykańskich mają przeważnie wężową formę. USA i Kanadzie mają „Rogatego Węża”, który nie jest złym stworzeniem i uważa się, że przychodzi z pomocą młodym kobietom.
- Mezoamerykańskie smoki są ważnymi bogami w kulturach Azteków i Majów. Najbardziej znanym z nich jest Pierzasty Wąż, Quetzalcoatl lub Kukulkan. Temu dobrotliwemu smokowi przypisuje się stworzenie Ziemi i wszystkiego, co się na niej znajduje. Wierzono, że pożera złych ludzi i może kontrolować pogodę i zsyłać deszcz.
WIERZENIA AFRYKAŃSKIE
- W Egipcie smok był symbolem wody, chmur, deszczu, powodzi oraz grzechu lub zła.
- Najważniejszą mocą smoka była jego zdolność do kontrolowania wody. Gdy był życzliwy, przynosił deszcz i użyźnienie dzięki wylewom Nilu.
- Smoki i węże były ze sobą powiązane i często symbolicznie się nawzajem reprezentowały.
- Później smoka zaczęto utożsamiać z Setem, bogiem wojny. Ta symbolika smoka poprzedzała chrześcijaństwo. W Egipcie można też zaobserwować przejście od Horusa do Chrystusa i od Seta do Szatana.
SYMBOL CELTYCKI
- Symbolika smoka odgrywa dużą rolę w legendach Celtów, gdzie był on związany z wszystkimi czterema żywiołami i kierunkami kardynalnymi świata. Wśród Druidów Smoki reprezentowały witalność, jaźń psychiczną, mądrość i moc samego tworzenia. Opowieści o smokach chroniących sekretne i święte wejścia do innych sfer są powszechne w folklorze Celtów i Druidów.
- Nie jest niespodzianką umieszczenie Czerwonego Smoka na fladze Walii. Motto w przybliżeniu tłumaczy się jako „Czerwony Smok nas prowadzi”. W przeciwieństwie do wielu europejskich opowieści Smoki mają silne życzliwe skłonności, rzadko powodując szkody.
- Celtowie uważali Smoki za proroków i prawdziwych jasnowidzów o wielkiej mądrości. Zobaczenie Smoka było uważane za pozytywny omen, zapowiadający dobre zdrowie i obfite zbiory. Nawet w czasach współczesnych Smok jest szanowany na równi z Bogami jako obrońca Matki Ziemi.
- Przeszkodą dla celtyckich bohaterów w bitwie jest prawie zawsze smok; jednak smoki nie zawsze były złe. Wojownicy Celtów często używali smoczych emblematów i pieczęci na swoich zbrojach, aby pokazać moc, siłę i władzę.
O smokach napisano tak wiele, że trudno byłoby to ścisnąć do jednego artykułu, dlatego ciąg dalszy o wierzeniach dotyczących smoków już wkrótce odnajdziesz w kolejnym wpisie 🙂
Edit – link do drugiej części artykułu – SMOK W WIERZENIACH RÓŻNYCH KULTUR CZ. 2
Jeśli marzysz o smoczym talizmanie, to zajrzyj do zakładki SMOK
Chcesz poznać znaczenie innych Zwierząt Mocy?
To wskocz na mój INSTAGRAM, odnajdziesz tam cykl oznaczony #mocnyzwierz i poznasz, symbolikę, dawne wierzenia i ciekawostki o różnych zwierzętach z całego świata! Klik do Insta – KLIK.