SOWA W WIERZENIACH

W prawie wszystkich częściach świata od tysięcy lat sowy są uznawane za stworzenia związane ze światem duchów. Podczas gdy wiele tradycji i kultur obawiało się ich ze względu na ich nadprzyrodzone moce, były one również chwalone i szanowane za ich niezwykły wzrok. Zapoznanie się z interpretacją i symboliką tego zwierzęcia w różnych kulturach pozwala lepiej zrozumieć ich tajemniczą naturę.

sowa w wierzeniach

U RDZENNYCH AMERYKANÓW

Sowy odgrywały ważną rolę w kulturze rdzennych Amerykanów, przepowiadając wydarzenia, zarówno te pozytywne, jak i te, których się obawiano. Znaczenie i historie związane z sową różniły się w zależności od plemion. Jednak najczęściej legendy o sowach wiązały się ze śmiercią, transformacją i odrodzeniem.

Często były kojarzone z nadprzyrodzonymi znakami, duchowymi przesłaniami, istotami zmiennokształtnymi i reprezentowały tajemnicę sfery duchowej ukrytej za zasłoną ciemności.

Symbolizowały także wyjątkowe połączenie mądrości i śmierci. Wierzono, że to inteligentne stworzenie było strażnikiem świętej wiedzy, takiej jak pojawianie się zjawisk atmosferycznych czy tajemnice życia pozagrobowego.

Odgrywały również ważną rolę wychowawczą wśród plemion. Opowieści o sowach polujących nocą na ludzi i kradnących dusze były sposobem na nauczenie dzieci niebezpieczeństw związanych z wędrówkami po zmroku.

W zodiaku i astrologii rdzennych Amerykanów, ludzie urodzeni między 23 listopada, a 21 grudnia rodzili się pod znakiem Sowy. Cechowały ich niezwykłe zdolności komunikacyjne, a także światły umysł, wysokie standardy i silne poczucie honoru.

We współczesnej Ameryce Północnej sowy często postrzega się jako zły omen, posłaniec śmierci. Przekonanie to wywodzi się z tradycji Nawaho i Apaczów, gdzie spotkanie tego stworzenia traktowano bardzo poważnie. Wśród ludu Nawaho istniały historie, w których sowy wypowiadały imię osoby, powodując jej rychłą śmierć. Zobaczenie sowy uważano za dobry powód, aby odwołać swoje plany i zostać w domu.

Niektóre plemiona rdzennych Amerykanów wierzyły, że ten nocny ptak towarzyszył zmarłym w ich podróży do zaświatów. Dlatego też usłyszenie pohukiwania sowy było pechowym i złym omenem. Jeszcze inne plemiona kojarzyły kręgi wokół oczu sowy z paznokciami duchów i zagubionych dusz. Wierzyły, że bycie obserwowanym przez sowę było znakiem, że ich przodkowie wysyłali im ostrzeżenia przed członkami ich ludu, którzy złamali plemienne tabu.

SOWA W WIERZENIACH DALEKIEGO WSCHODU

W chińskiej filozofii sowy były potężnym symbolem energii yang – ochronnej, mądrej i intuicyjnej. Ta ekspansywna energia yang była pozytywnym znakiem szczęścia i zwiększonej obfitości, jak również ochroną przed negatywną energią.

W feng shui używa się symbolu sowy, aby zwiększyć swoją wiedzę i intuicyjny wgląd w otaczający nas świat. Jednak ta moc może być przytłaczająca, jeśli zostanie umieszczona w obszarze związanym z miejscem medytacji czy jogi. Dlatego najlepiej umieszczać sowi symbol w miejscach wymagających aktywności umysłowej, takich jak biuro czy miejsce pracy.

Energia ochronna sowy powoduje poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Sowy są szczególnie przydatne, jeśli w mieszkaniu panuje duży ruch lub hałas, ponieważ odbijają wszelką szkodliwą energię dostającą się do domu, która może prowadzić do długoterminowego zmniejszenia energii chi.

W północnych Indiach wierzono, że zjedzenie oczu sowy umożliwi danej osobie widzenie w ciemności. W południowych Indiach pohukiwania sowy interpretowano według ich liczby. Jeden – był zapowiedzią zbliżającej się śmierci w wyniku choroby; dwa – oznaczały sukces we wszystkim, co miało się wkrótce rozpocząć. Trzy – symbolizowały kobietę poślubioną rodzinie, cztery – wskazywały na nadejście niepokojących wydarzeń. Pięć – oznaczało nadchodzącą podróż, a sześć – zbliżającą się wizytę gości. Siedem – było oznaką niepokoju psychicznego, osiem – przepowiadało nagłą śmierć, a dziewięć natomiast symbolizowało szczęście.

sowa w wierzeniach

WIERZENIA CHRZEŚCIJAŃSKIE

W chrześcijaństwie sowa symbolizowała to, co ukryte w ciemności. Zazwyczaj odnosiło się to do tajemnicy kryjącej się za proroczymi wizjami i nieznaną przyszłością.

Wielu wierzyło, że zobaczenie sowy to mroczny omen, przepowiadający nadchodzące zło.

W Biblii sowa była postrzegana jako nieczysta i nie nadająca się do spożycia przez ludzi. W Starym Testamencie wymieniano różne gatunki sów. Oprócz wzmianek o sowach jako o nieczystych ptakach Biblia zawiera też informacje o sowach symbolizujących dręczącą samotność, spustoszenie i żałobę. Sowy należały do dzikich drapieżników, które od zawsze zamieszkiwały pustynie i opuszczone ruiny Egiptu i Ziemi Świętej. Zarówno Izajasz, jak i Sofoniasz mówili o sowach gniazdujących na zrujnowanych pustkowiach, aby “malować symboliczne obrazy niepłodności, pustki i całkowitego spustoszenia”. Co ciekawe w Nowym Testamencie nie znajdują się żadne odniesienia do sów.

CIEKAWOSTKI

Sowy mrugają tak jak ludzie, ale mają też „trzecią powiekę”. Tzw. migotka porusza się z boku na bok, aby pomóc oczyścić i nawilżyć ich oczy, które nie mogą się same poruszać. Zamiast rozglądać się, zmieniając kierunek swojego spojrzenia, muszą używać szyi. Z jej pomocą poruszają całą głową w wybranym kierunku. Chociaż nie mogą obrócić głowy o 360°, mogą obrócić ją wystarczająco mocno, żeby widzieć i słyszeć co dzieje się za ich plecami.

Uszy sów nie są równo osadzone na głowie. Jedno z nich jest często wyraźnie większe od drugiego. Dzięki temu każde ucho może słyszeć inny obszar, co ułatwia sowom sortowanie i identyfikację dźwięków.

Sowy stodolne (płómykówki) tworzą więź z partnerem na całe życie. Inne sowy pozostaną razem na tyle długo, by zobaczyć, jak ich młode opuszczają gniazdo.

Sowy nie budują swoich własnych gniazd. Znajdują gniazda wykonane przez inne ptaki lub inne bezpieczne schronienia, takie jak rozwidlenia drzew.

sowa w wierzeniach
W poszukiwaniu sowich talizmanów zajrzyj do zakładki: SOWA
Chcesz poznać znaczenie innych Zwierząt Mocy?

To wskocz na mój INSTAGRAM, odnajdziesz tam cykl oznaczony #mocnyzwierz i poznasz, symbolikę, dawne wierzenia i ciekawostki o różnych zwierzętach z całego świata! Klik do Insta – KLIK.