Symbolika jelenia i łani

JELEŃ JAKO SYMBOL I DUCHOWY PRZEWODNIK

Jeleń jest zwierzęciem o wielu kontrastach: od potężnego, męskiego jelenia po kruchego jelonka; od łagodnej, wdzięcznej łani do szybkiego byka, jak określamy samca jelenia szlachetnego. Właśnie dlatego, że ma tak wiele aspektów, czasem może być trudno zinterpretować symbolikę tego pięknego zwierzęcia.

Wspomnienie o głębszym znaczeniu jeleni odnajdziemy niemal na całym świecie. Od Ameryki, przez Europę, po Japonię, a nawet w wierzeniach afrykańskich. Tyczą się one wielu gatunków jeleniowatych, a nie tylko Jelenia Szlachetnego. Ze względu na ogrom materiału postanowiłam oddzielić Symbolikę jelenia, jako duchowego przewodnika i w snach od wierzeń z Czterech Stron Świata. Dziś poznamy jego symboliczne znaczenie.

 

JELEŃ I ŁANIA, ŁĄCZĄC POZORNE SPRZECZNOŚCI.

Pełen wdzięku jeleń może elegancko przemykać w Twoich snach, może być także Twoim zwierzęciem mocy lub możesz ciągle widzieć odniesienia do jelenia w otaczającym Cię świecie. W każdym przypadku jest to jakaś wiadomość dla Ciebie i dobrze jak przyjrzysz się temu zwierzęciu bliżej. Wtedy z pomocą do akcji wkraczam ja i ten artykuł 🙂

Trudno jednoznacznie określić duchowe znaczenie jelenia. Odpowiedź zależy od Ciebie, od okoliczności, ludzi wokół Ciebie oraz Twoich obecnych lub przeszłych doświadczeń życiowych. Jeleń może mieć bardzo szerokie znaczenie, w zależności od sytuacji i konkretnej osoby. Zasadniczo to zdanie mogłabym powtarzać przy każdym ze Zwierząt Mocy 🙂

Myślę, że przy odrobinie uwagi i głębszych przemyśleń zrozumiesz jego symbolikę i związek z Tobą. Co więcej, doskonale możesz pogodzić pozornie sprzeczne znaczenia, łącząc jednocześnie królewskiego i potężnego jelenia ze słabym i delikatnym jelonkiem lub łanią. Czujność i szybkość to ważne cechy jeleni, tak samo jak niewinność.

Jest to piękne i delikatne stworzenie, które udowadnia, że siła może być pełna wdzięku.

 

SYMBOLIKA JELENIA:

Jeleń jest uosobieniem wdzięku, szybkości, spokoju i piękna. Znaczenia związane z jeleniem łączą w sobie zarówno miękkie, delikatne cechy, jak i siłę i determinację. Są to:

 • łagodność i dobroć,
 • umiejętność życia i  pokonywania przeszkód z gracją,
 • kontakt ze swoim wewnętrznym dzieckiem, niewinność,
 • wrażliwość i intuicja,
 • czujność, umiejętność szybkiej zmiany kierunków,
 • magiczna zdolność regeneracji, obcowania z tajemnicami życia.

 

SYMBOLIKA ŁANI:

 • delikatność
 • opiekuńczość
 • macierzyństwo
 • potrzeba czułości i ochrony
 • wdzięk i uroda
 • łagodność
 • kobiecość

Jeśli Twoim zwierzęciem duchowym jest jeleń, jesteś w stanie emanować łagodnością i wdziękiem w każdym aspekcie swojego życia, nawet w najtrudniejszych chwilach. Inspirując się cechami jelenia, możesz osiągać ambitne cele i radzić sobie z trudną sytuacją z odrobiną delikatności.

Rogi jelenia kojarzone są z możliwością obrony oraz mocy. Bycie delikatnym nie oznacza bycia bezbronnym. Mając po swojej stronie jelenia jako zwierzę mocy, możesz być bardzo zdeterminowana i subtelna jednocześnie. Coroczne zrzucanie poroża stanowi symbol wzrostu, odrodzenia i transformacji.

 

SYMBOLIKA JELENIA I ŁANI W MARZENIACH SENNYCH:

JELEŃ

Znaczenie snów o jeleniu różni się w zależności od kontekstu i tonu snu. Jeleń symbolizuje między innymi wrażliwość i intuicję. Pojawienie się w snach jelenia oznacza, że powinnaś szczególnie zwrócić uwagę na to, co dzieje się wokół Ciebie. Jelenie zachowują czujność i zwracają uwagę na każdy ruch i dźwięk w lesie: może to oznaczać potrzebę zwiększonej czujności w ciągu dnia i rozwinięcia swojej świadomości.

 

 • Jeleń, jako król lasu, symbolizuje siłę, ochronę i stabilność. Należy jednak pamiętać, że władza wiąże się z odpowiedzialnością. Niewłaściwe użycie siły i mocy może być niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dla innych.

 

 • Kiedy jelenie pojawiają się w snach, może to wskazywać na łagodniejszą, emocjonalną stronę nas samych. Jelenie są czasami kojarzone z tęsknotą miłosną i dlatego mogą stać się symbolem nieodwzajemnionego uczucia.

 

 • Symbolika białego jelenia w snach jest szczególnie silna ze względu na swoją unikatowość. Jeleń jest zawsze w napięciu, gotowy do szybkiego odskoczenia w razie niebezpieczeństwa. Jest to symboliczne uwolnienie się od kontroli. Kochankowie dobrze o tym wiedzą, gdyż budowanie zaufania wymaga czasu.

 

 • Symbolika poroża jelenia jest powiązana z odnową, odrodzeniem i nadzieją, ponieważ co roku jest ono zrzucane, po czym odrasta ponownie.
ŁANIA
 • Łanie są symbolem kobiecości, tak jak jeleń jest symbolem męskości.

 

 • Samice kojarzone są z delikatnością i czułością: innymi słowy, z wszystkimi kobiecymi i opiekuńczymi aspektami macierzyństwa.

 

 • W ten sposób podkreśla także znaczenie okazywania miłości i uczucia naszym bliskim, bycia uważnym i troskliwym.

 

 • Łania to również symbol wdzięku, urody i uległości, czyli cech również wiązanych z kobiecością. Zgodnie z naturą, narażona na niebezpieczeństwo, szuka pomocy oraz opieki.

 

 • Łania jest także symbolem gracji, empatii i naturalnego piękna. Sen o łani może też wskazywać na ludzką naiwność lub niedostateczną wiedzę w jakiejś kwestii.

Zawsze mam problem, gdzie zakończyć opowieść o symbolice zwierząt. Bo jeszcze tyle zostało do powiedzenia. O Królu Lasu i porożu niczym drzewo, o symbolice rodzimej i tej zza oceanów. Jednak ten aspekt poruszę następnym razem opowiadając o wierzeniach w różnych kulturach.

Tymczasem jeśli czujesz, że ciągnie Cię do jelenia lub łani to pod linkiem odnajdziesz TALIZMANY Z ŁANIĄ I JELENIEM

jeleń wisior ze złoconego srebra