Co kryje w sobie miś?

Zwierzęta często były postrzegane jako wcielenia istot nadprzyrodzonych: bogów bądź demonów, niosły w sobie magię natury — tajemniczość i aura nieustannego zagrożenia zdominowały postrzeganie niedźwiedzi. To właśnie niedźwiedzia uważa się za jedno z zoomorficznych wcieleń Welesa — słowiańskiego boga zaświatów i zwierzęcej natury. Dla wielu ludów niedźwiedź był symbolem nieograniczonej siły i agresji, przez co wzbudzał on bojaźń przemieszaną z fascynacją. Mimo to odnajdywano bliski związek człowieka z tym zwierzęciem.

symbolika niedźwiedzia

Symbolika niedźwiedzia w dawnych kulturach

Tak naprawdę nikt nie zna pierwotnego słowiańskiego imienia niedźwiedzia. Istniał bowiem zakaz wypowiadania imion i nazw istot o potężnej mocy: bogów, demonów, a także — wyjątkowo niebezpiecznych zwierząt. Nie pierwszy raz imię zwierzęcia, czy wroga objęte było tabu, tak stało się chociażby z imieniem największego wroga Harrego Pottera :).

W gatunkowej nazwie – niedźwiedź drzemie odrobina magii. Wyraz ten etymologicznie oznacza jedzącego miód. Warto nadmienić, że popularny dziś miś jest niczym innym jak zdrobnieniem od miedźwiedzia, utworzoną w oparciu o rosyjską formę Miszka.

Dawne wierzenia o niedźwiedziu

  • W wierzeniach wielu ludów utrwaliło się postrzeganie niedźwiedzia jako istoty ludzkiej — dzikiej i nieokrzesanej, a także niesamowicie silnej.
  • W mitach można odnaleźć motyw stopniowego ucywilizowania dzikiego niedźwiedzia przez kobietę, a także — późniejszego chronienia wybranki. Miał on być zdolny do odważnych czynów ze szlachetnych pobudek.
  • Wśród wielu dawnych plemion wierzono w to, że niedźwiedzie rozumieją ludzką mowę. Uważano także, że są najmądrzejszymi ze wszystkich żyjących stworzeń, równymi umysłem z człowiekiem, lecz znacznie od niego silniejszymi.
  • Przekonanie o możliwości przemiany w to zwierzę miało zapewne związek z rytualnym przywdziewaniem zwierzęcych skór.
  • Wojownicy noszący skóry poprzez taniec w wilczej lub niedźwiedziej skórze chcieli obdarzyć się nadludzką siłą oraz agresją usprawiedliwiającą ich późniejsze okrucieństwo. Jest to całkiem ciekawy kontrast z powszechnym dziś kojarzeniem niedźwiedzia z sympatycznym misiem z opowieści dla najmłodszych.
  • Pazury i zęby tych zwierząt były używane jako amulety i talizmany czy dekoracje – po to, aby w jakiś sposób posiąść moce niedźwiedzia.
  • Niedźwiedź od wieków jest symbolem siły, odwagi i wytrwałości oraz często stanowi również oznakę władzy i godność.
symbolika niedźwiedzia zwierzę mocy

Miłość, to nie pluszowy miś… samomiłość również wymaga siły i podjęcia działania. Potrzeba do niej spokoju ducha i wyciszenia. I tak z pomocą przychodzi niedźwiedź, symbolizujący przeciwstawianie się przeciwnościom, podejmowanie działań i przywództwo. Jednocześnie podkreśla znaczenie samotności, spokojnego czasu i odpoczynku.

symbolika niedźwiedzia
Jeśli marzysz o talizmanie z niedźwiedziem, to zajrzyj do zakładki MIŚ

Niech amulet z niedźwiedziem od Czterech Humorów będzie Ci przypomnieniem i drogowskazem. Pamiętaj jednak, że:
🧡PRAWDZIWA MOC DRZEMIE W TOBIE! 🧡


Chcesz poznać znaczenie innych Zwierząt Mocy?

To wskocz na mój INSTAGRAM, odnajdziesz tam cykl oznaczony #mocnyzwierz i poznasz, symbolikę, dawne wierzenia i ciekawostki o różnych zwierzętach z całego świata! Klik do Insta – KLIK.