TYGRYS W WIERZENIACH WSCHODU

W kulturze chińskiej i innych kulturach azjatyckich tygrysa postrzega się jako duchową siłę równoważąca smoka. Podczas gdy smok reprezentuje yang, czyli męską energię, tygrys reprezentuje yin -energię żeńską. Bez jednej z nich świat wypada z równowagi.

Wszystkie społeczeństwa azjatyckie wierzyły, że tygrysie motywy i talizmany przynoszą szczęście i siłę, zwłaszcza męską, więc takie artefakty są wśród nich powszechne. Azjatyccy mężczyźni nosili tygrysie zęby, pazury i łapy, aby wzbudzić i zwiększyć swoją męską siłę, ale także zapewnić sobie dobre zdrowie i długowieczność.

tygrys w wierzeniach

SYMBOLIKA TYGRYSA W CHINACH

Chińczycy od najdawniejszych czasów szanują, podziwiają i czczą tygrysy. Ten piękny wielki kot odgrywa ważną rolę w chińskich legendach, folklorach i zodiaku. Zajmuje on trzecie miejsce w chińskim zodiaku i jest uważany za jedno z najpotężniejszych zwierząt zodiakalnych i duchowych. Reprezentuje siłę, męską energię, królewskość i wspaniałość.

W chińskim systemie wierzeń Tygrys jest jednym z Czterech Strażników Świata, wraz ze Smokiem, Feniksem i Żółwiem.

Istnieją również inne ważne tygrysy w chińskiej mitologii. Są to czarny tygrys, strażnik zimy – związany z żywiołem wody, niebieski tygrys wiosny – związany z żywiołem Ziemi, czerwony tygrys, obrońca lata – władca żywiołu ognia i wreszcie żółty tygrys – najpotężniejszy z wyżej wymienionych i utożsamiany ze Słońcem. Uważa się je również za protektorów i duchy opiekuńcze. Motywy tygrysa często spotyka się w chińskich sztukach różnego rodzaju.

Tygrysy reprezentują czystą męską energię, dlatego motywów tygrysa nigdy nie można znaleźć na damskich ubraniach, takich jak tradycyjne sukienki quipao.

W chińskim zodiaku Tygrys jest trzecim znakiem i uważa się go za jeden z najpotężniejszych.

Tygrys w sztuce japońskiej i chińskiej jest często przedstawiany w lesie bambusowym, nigdy sam na ceramice. Uważa się, że śmiertelny wróg tygrysa – słoń – nie może podążać za nim pomiędzy łodygami, stąd taki wzór.

tygrys w wierzeniach duchowy przewodnik

SYMBOLIKA TYGRYSA W JAPONII

Japońska mitologia związana z tygrysami jest w zasadzie taka sama jak chińska, ponieważ jest z niej całkowicie zaczerpnięta. W mitologii japońskiej występuje ta sama koncepcja czterech pór roku i kierunków kardynalnych. Jednym z Czterech Strażników Świata jest Biały Tygrys – Byakko. Reprezentuje on Zachód i Jesień, tak samo jak Biały Tygrys z mitologii chińskiej.

W kulturze japońskiej tygrysy kojarzone są z jednym z najważniejszych dla Japończyków pojęć – pojęciem Wojownika.

TYGRYS W WIEERZENIACH Z INDII

Tygrys, oznaczający zwinność, siłę i moc, to narodowy symbol Indii. Okrzyknięty władcą dżungli, reprezentuje ogromne bogactwo dzikiej przyrody Indii. Tygrysa czci się w całych Indiach, gdzie nawet niektóre starożytne kultury wierzą, że pochodzą od tygrysów.

W tradycji Indii tygrysy związane są z Panem Ayyappanem, dzieckiem Shivy i Mohini. Zdarzyło się pewnego dnia, że rodzina królewska znalazła małego chłopca i przyniosła go do swojego pałacu. Kiedy królowa urodziła już własne dziecko, zaczęła nienawidzić Ayyappana. Chciała jego śmierci, więc pewnego dnia wysłała Ayyappana, aby przyniósł jej mleko tygrysicy. Królowa wierzyła, że tygrysy zabiją chłopca, ale on w końcu wrócił siedząc na grzbiecie tygrysa. W sztuce Indii boga Shiva często przedstawia się siedzącego na skórze z tygrysa lub noszącego ją.

W starożytnych tekstach ludzie Naga (w mitologii hinduskiej wężokształtne bóstwa wodne, przyjmujące często ludzką postać) opowiadają historię stworzenia trzech braci, którzy narodzili się z połączenia nieba i ziemi. Jeden z nich był duchem, drugi człowiekiem, a trzeci tygrysem. Bracia zaczęli się kłócić, jak to bracia mają w zwyczaju. Podczas gdy duchowi udało się pozostać neutralnym, człowiek i tygrys walczyli. Człowiekowi udało się przechytrzyć tygrysa, który odszedł, by zamieszkać w lesie. W wyniku tego człowiek stracił połączenie zarówno z bratem duchowym, jak i bratem tygrysem.

tygrys w wierzeniach różnych kultur

TYGRYS W POZOSTAŁE KRAJACH WSCHODU

W mitologii koreańskiej tygrysy zajmują szczególne miejsce. Pojawiają się one w micie o powstaniu Korei. Według legendy kiedyś na Ziemi żyły tylko niedźwiedź i tygrys. Bogowie powiedzieli im, że staną się ludźmi, jeśli podejmą wyzwanie spędzenia stu dni w ciemnej jaskini, mając tylko to, co niezbędne do przeżycia. Niedźwiedzica zakończyła wyzwanie sukcesem i została przemieniona w kobietę, matkę przyszłego założyciela Korei, ale tygrys nie podołał zadaniu. Bogowie byli jednak miłosierni dla tego niezwykłego stworzenia i pozwolili tygrysowi pozostać na Ziemi jako duch opiekuńczy.

W mitologii nepalskiej tygrys reprezentuje energię i moc. Uważa się, że bogini Durga jeździ na tygrysie. Legendy mówią, że bogini o trzech oczach z ośmioma ramionami dosiadła tygrysa i pokonała w boju demony, zabijając najpotężniejszego z nich – Mahishasurę, reprezentującego siły chaosu. Dlatego Nepalczycy cenią tygrysy i wierzą, że posiadają one niesamowitą mistyczną energię.

Rdzenni mieszkańcy Syberii i wschodniej Rosji nazywają tygrysa strażnikiem lasu. Postrzegają tygrysa jako ducha opiekuńczego, który utrzymuje las w zdrowiu, a naturę w równowadze.

Jeśli marzysz o talizmanie z tygrysem, to zajrzyj do zakładki TYGRYS
Chcesz poznać znaczenie innych Zwierząt Mocy?

To wskocz na mój INSTAGRAM, odnajdziesz tam cykl oznaczony #mocnyzwierz i poznasz, symbolikę, dawne wierzenia i ciekawostki o różnych zwierzętach z całego świata! Klik do Insta – KLIK.