Tygrys w wierzeniach różnych kultur cz.2

TYGRYS W WIERZENIACH RDZENNYCH AMERYKANÓW

W rezerwatach rdzennych Amerykanów nie było tygrysów, dlatego słowo tygrys reprezentuje każde duże zwierzę, takie jak puma, czy lew górski.

Dla rdzennych Amerykanów tygrys reprezentuje przywództwo, fizyczną grację i siłę. Reprezentuje symboliczne uwolnienie się od lęków i orędowanie za prawdą, sprawiedliwością i uczciwością.

Wykazuje również zdolności intuicyjne, wrażliwy słuch i widzenie w nocy, a niektórzy twierdzą, że jego umiejętności obejmują jasnosłyszenie lub jasnowidzenie. Tygrysy są również opiekunami duchów dla wielu kultur rdzennych Amerykanów.

tygrys w różnych kulturach

SYMBOLIKA TYGRYSA W AFRYCE?

Tygrysy nie żyją na obszarze Afryki, ale ich symbolika jest podobna do symboliki dużych kotów, takich jak lamparty, pantery, jaguary, kuguary, lwy i pumy. Na przestrzeni wieków mieszkańcy Afryki czcili tygrysy i inne wielkie koty, aby zapobiec nieszczęściu, odrodzić życie i zwiększyć płodność.

W większości plemion tygrysy symbolizują kobiecą siłę. Symbolika tygrysa oznacza również okrucieństwo, dzikość, piękno i szybkość. Jest to symbol zarówno agresji, jak i opiekuńczości. Podobnie jak lwy, tygrysy reprezentują śmierć i życie, a także zło i zniszczenie.

W afrykańskim folklorze, szczególnie w Ghanie i Afryce Zachodniej, istnieje wiele opowieści ludowych o tygrysach i innych dużych kotach. Uważano, że wielu potężnych szamanów miało ciało tygrysa. Dusza szamana podczas snu opuszczała jego ciało i wchodziła w ciało tygrysa. Rano dusza szamana powracała do ludzkiego ciała, a tygrys zasypiał w głębi lasu.

tygrys w wierzeniach

SYMBOLIKA TYGRYSA W INNYCH KULTURACH

W Biblii nie ma wzmianki o tygrysie, ale duchowo symbolizuje on władzę, królewskość i luksus. Reprezentuje on również władzę nad terytoriami i energię ożywiającą.

W średniowiecznej Europie tygrys pojawiał się niekiedy na ilustrowanych rękopisach. Były one pełne rysunków fantastycznych zwierząt i bestii, uważanych za całkowicie realne istoty. Na jednym z angielskich bestiariuszy z XIII w. śmiałek rzucił tygrysowi lustro, by zwierzę swoje odbicie pomyliło z wykradzionym kociakiem.

Oficerowie husarscy jako odznakę stopnia nosili zazwyczaj wilcze skóry, ale ich towarzysze używali skóry lampartów lub tygrysów.

W Grecji tygrys był symbolem pijaństwa, ponieważ zwierzęta te ciągnęły wóz Dionizosa.

Słynął on bowiem ze słabości do trunku z winorośli, jak również z robienia dobrego wina.

W buddyzmie tybetańskim tygrys był symbolem siły, nieustraszoności i waleczności. Subtelniejsze znaczenie miało związek z buddyzmem tantrycznym, w którym skóry tygrysa były ulubioną matą medytacyjną mędrców. Reprezentowały one przemianę gniewu w mądrość, oferując również medytującemu ochronę przed krzywdą z zewnątrz lub ingerencją duchową.

CIEKAWOSTKI O TYGRYSACH
  • W 1988 roku Korea Południowa wybrała tygrysa jako symbol Igrzysk Olimpijskich. Indie zastąpiły lwa tygrysem jako zwierzęciem narodowym w latach 70. XX wieku, kiedy to rozpoczęto działania na rzecz ochrony tego zagrożonego gatunku.
  • Tygrys, obok Eufratu, to jedna z dwóch największych rzek Mezopotamii. W Starym Testamencie Tygrys był jedną z czterech rzek Edenu (Rdz 2,14). Występowała tam pod imieniem Chiddekel (była to nazwa w języku hebrajskim biblijnym).
  • W Pakistanie, gdzie nie występują tygrysy, partia opozycyjna użyła tygrysa jako swojego symbolu wyborczego. Hong Kong, Malezja, Singapur i Tajlandia są nazywane azjatyckimi tygrysami ze względu na ich postęp gospodarczy.
  • Tygrys od dawna był przedstawiany w literaturze. Zarówno Rudyard Kipling w Księdze dżungli, jak i William Blake w Pieśniach doświadczenia przedstawiają tygrysa jako groźne i przerażające stworzenie.
  • W książce „Księga dżungli” tygrys Shere Khan jest śmiertelnym wrogiem głównego bohatera – Mowgliego.
tygrys w różnych kulturach
CYTATY I PRZYSŁOWIA O TYGRYSIE

Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa.” – Victor Hugo

Przysłowia

  • Lepiej żyć jeden dzień jak tygrys, niż sto dni jak owca. – przysłowie nepalskie
  • Alkohol wchodzący w człowieka jest jak tygrys wchodzący do lasu. – przysłowie wietnamskie
  • Człowiek nie powinien schodzić z drogi, a tygrys – opuszczać górskich stepów. – przysłowie chińskie
  • I tygrys nosi różaniec, żeby uchodzić za dobrotliwego. – przysłowie chińskie

Pierwszą cześć tego artykułu odnajdziesz tutaj: KLIK

A symbolikę tygrysa jako duchowego przewodnika tutaj: KLIK 🙂

Jeśli marzysz o talizmanie z tygrysem, to zajrzyj do zakładki TYGRYS
Chcesz poznać znaczenie innych Zwierząt Mocy?

To wskocz na mój INSTAGRAM, odnajdziesz tam cykl oznaczony #mocnyzwierz i poznasz, symbolikę, dawne wierzenia i ciekawostki o różnych zwierzętach z całego świata! Klik do Insta – KLIK.